По същото време, по което шумно се рекламираше втората част на филма „Сексът и града", в книжарниците влязоха три нови книги за финансови съвети. Те са написани от жени, които се възстановяват от пагубното влияние на съвременния начин на живот, на шопинг-терапията и на... „Сексът и града".

Как един сериал за четири приятелки оказа такова голямо влияние над навиците на жените по цял свят и по специално на навиците при харченето?

От години се коментира, че героините (не само в този, но и в други сериали), живеят „над възможностите си". Кари Брадшоу, например, пише колонка за списание, но в същото време може да си позволи да си купува безброй дизайнерски дрехи и обувки, да живее в нелош апартамент в Манхатън, да обядва и вечеря в хубави ресторанти в Манхатън и почти всяка вечер да обикаля изискани клубове в шармантни тоалети. „Това е нереалистично и кара зрителките да си поставят нереалистични цели," казват финансови експерти.

„Сексът и града" се снимаше от 1998 до 2004, като премина през времето на дот-ком балона и навлезе във времето на имотния балон. Според Авис Кардела, която е автор на финансови съвети, сериалът може да бъде даван като пример в учебниците за това как по онова време се е харчело безобразно. Точно в този период хората бяха залъгвани да си мислят, че могат да имат всичко. Според нея шоуто е виновно не толкова защото е насърчавало харченето, а защото е насърчавало „глупавите фантазии".

В един от епизодите Миранда пресмята, че Кари е похарчила 40 000 долара за обувки!

Много жени се почувстваха задължени да вкарат гардероба си по нещо на Jimmy Choo, Manolo Blahnik и Louis Vuitton само заради сериала. Филмът изпраща посланието, че дамите трябва да изглеждат по определен начин, за да постигнат успех.

Обувките и вечерите навън с момичетата се превърнаха в някакъв вид феминизъм, а единствените спестявания, които жените имаха бяха банкнота от 20 долара в специално място в портмонето, в случай, че имаш спешна нужда от такси, като се прибираш от поредния клуб".

Във втората част на игралния филм пък действието се развива в Абу Даби, където момичетата са на ваканция. Според мнозина в това няма нищо случайно. Точно както по време на Втората световна война и на Голямата депресия, холивудските филми са се снимали на екзотични места. Това си е едно бягство от реалността - „нека да изпратим момичетата на една луда ваканция на красиво място, вместо да си стоят в Ню Йорк и да се тревожат за това дали ще запазят работата си в кризата".

Имайте предвид, че във всички сериали гардеробите и къщите на героите са леко „ъпгрейднати". Подобни коментари имаше за „Приятели", в който три обикновени момичета (почти винаги безработната Рейчъл, масажистката на свободна практика Фийби и готвачката Моника) се ширеха в прекрасен тристаен апартамент в Манхатън, където наемите са убийствени. „Сексът и града" обаче минава всички разумни граници, казват експерти. Това, разбира се, не означава да не гледаме сериали, но имаме едно наум, че това не е реалният живот.