Първият модерен шоколад е изобретен през 1847 г., но чак през 1930 г. на сцената се появява белият шоколад.

Дело на швейцарската корпорация Nestlé, белият шоколад не прилича на нищо, което шоколатиерите някога са виждали. Почти век по-късно любителите на шоколада все още се чудят: какво е белият шоколад?

Направен от същите какаови зърна, като останалите шоколади, производството на бял шоколад включва малко по-различен подход. Шоколатиерите изваждат изцяло какаото от оригиналната шоколадова рецепта, като използват само какаовото масло.

И ето още факти - вкусът на белия шоколад може да варира значително между марките. Някои имат богат вкус на какаово масло. Други са агресивно сладки. А някои имат фина нотка на ванилов аромат.

Дали белият шоколад, всъщност, е шоколад?

Може би сте чували, че белият шоколад не е шоколад, защото не съдържа твърди шоколадови частици. Но според техническото определение белият шоколад със сигурност отговаря на изискванията за шоколад.

И така, какво е шоколад, технически погледнато? Определя се като храна, приготвена от печени и смлени шушулки от какаовото дърво. След прибиране на реколтата шушулките се отварят, а зърната се изваждат и се оставят за няколко дни, за да ферментират естествено.

След това зърната се изсушават и изпичат, а черупките им се отстраняват и изхвърлят. Това, което е останало, е известно като какаово зърно – основният елемент на шоколада.

Какаовите зърна се смилат в гъста паста, наречена шоколадов ликьор, която след това се разделя на два различни продукта: какаово твърдо вещество и какаово масло. Какаовите твърди вещества са кафяви, ароматни и се използват за приготвяне на черен и млечен шоколад.

Какаовото масло е чиста мазнина и може да се използва за приготвяне на бял шоколад. Въпреки че са направени от различни компоненти, кафявият и белият шоколад идват от една и съща какаова шушулка.

Но само защото белият шоколад е технически шоколад, не означава, че всички го разпознават като такъв. Извън кулинарната си дефиниция, поради данъчни и регулационни причини, шоколадът има и легални дефиниции, които са различни във всяка страна.

В Европейския съюз шоколадът не може да съдържа по-малко от 35 процента сухо какао. В Америка шоколадът, който съдържа какаови твърди частици, се определя като „сладък шоколад“, докато белият шоколад има свое собствено ясно определение.

От какво се прави белият шоколад?

Белият шоколад се получава чрез смесване на какаово масло със захар, млечни продукти, ванилия и лецитин - естествено извлечена мастна киселина, която се използва като емулгатор. Според Администрацията по храните и лекарствата, белият шоколад трябва да съдържа най-малко 20 процента какаово масло и 14 процента сухо мляко и не може да се състои от повече от 55 процента захар или други подсладители.

Най-разпространеният аромат, използван в белия шоколад, е ванилия, но на производителите е позволено да използват почти всякакъв вид овкусители, които пожелаят.

Какъв е вкусът на белия шоколад?

Висококачественият бял шоколад има богат и маслен вкус, с нотки на сладка сметана и луксозно, кадифено усещане в устата. Много бели шоколади имат нотка на ванилия, което помага за засилване на вкуса на какаовото масло. Белият шоколад с по-ниско качество е по-сладък, тъй като съдържа повече захар, която е евтина, и по-малко какаово масло и млечни продукти, които са по-скъпи.

Бял шоколад срещу млечен шоколад

Белият шоколад съдържа мляко и какаово масло точно както млечния шоколад. Но млечният шоколад съдържа най-малко 10 процента твърди шоколадови частици, докато в белия шоколад няма никакви. Що се отнася до други видове шоколад, полусладкият съдържа около 60 процента твърди шоколадови вещества, докато горчивият и тъмен шоколад съдържат 70 процента или повече.

По-здравословен ли е белият шоколад?

Въпреки че е вярно, че шоколадът има редица ползи за здравето, е трудно да се аргументира, че белият шоколад е здравословна храна. Въпреки че съдържа какаово масло – което е с високо съдържание на витамин D2, калий, фосфор, желязо, мед и магнезий, основната съставка в белия шоколад е захарта.

Кой е най-здравословният шоколад?

Най-съществените ползи за здравето на шоколада идват от флавоноидите в какаовите зърна, така че като правило, колкото по-тъмен е шоколадът, толкова по-добре. Ако ядете шоколад с мисъл за здравето си, придържайте се към тъмен шоколад с процент какао от 70 или повече.