Президентът на WEF: „Не сме виждали такъв глобален дълг от Наполеоновите войни“
Светът е изправен пред десетилетие на нисък растеж, ако не бъдат приложени правилните икономически мерки, каза Бьорг Бренде
Бьорг Бренде, президент на Световния икономически форум (WEF), даде категорична перспектива за глобалната икономика по време на „Специалната среща на Световния икономически форум за глобално сътрудничество, растеж и енергия за развитие“ в Саудитска Арабия.
Светът е изправен пред десетилетие на нисък растеж, ако не бъдат приложени правилните икономически мерки, каза той, цитиран от CNBC.
„Оценката за глобалният растеж тази година е около 3,2%. Това не е лошо ниво, но не е и това, с което бяхме свикнали – тенденцията за растеж беше 4% в продължение на десетилетия“, коментира Бренде пред CNBC, добавяйки, че има риск от забавяне като това, наблюдавано през 70-те години на миналия век в някои големи икономики .
Бренде предупреждава, че съотношенията на глобалния дълг са близки до нива, невиждани от 1820 г., и има риск от „стагфлация“ за напредналите икономики. „Не сме виждали такъв дълг от времето на Наполеоновите войни, доближаваме се до 100% от глобалния БВП в дълг“, казва още той.
Бренде посочва, че правителствата трябва да обмислят как да намалят този дълг и да предприемат правилните фискални мерки, без да изпадат в ситуация, в която да започне рецесия.
Предупреждението на Бренде е в съответствие със скорошен доклад на Международния валутен фонд, който отбелязва, че глобалният публичен дълг е достигнал до 93% от БВП миналата година и все още е с 9 процентни пункта по-висок от нивата преди пандемията. МВФ прогнозира, че глобалният публичен дълг може да достигне близо 100% от БВП до края на десетилетието.
Фондът също така подчерта високите нива на дълг в Китай и Съединените щати, като каза, че разхлабената фискална политика в тези страни оказва натиск върху лихвите и долара, което след това повишава разходите за финансиране по целия свят - изостряйки съществуващите нестабилности.
По-рано този месец МВФ леко повиши прогнозата си за глобален растеж, заявявайки, че световната икономика се е оказала „изненадващо устойчива“ въпреки инфлационния натиск и промените в паричната политика. Сега фондът очаква глобален растеж от 3,2% през 2024 г., което е увеличение със скромните 0,1 процентни пункта спрямо по-ранната прогноза от януари.
Президентът на WEF каза в неделя, че най-големият риск за глобалната икономика сега е „геополитическата рецесия, пред която сме изправени“, подчертавайки неотдавнашното напрежение между Иран и Израел.
„Има толкова много непредсказуемост и ситуацията лесно може да излезете извън контрол. Ако Израел и Иран ескалират този конфликт, можем да видим цена на петрола от 150 долара за една нощ. И това, разбира се, би било много вредно за световната икономика“, посочва Бренде.