Сису или защо финландците са най-щастливите хора в света
В продължение на шест поредни години Финландия заема първо място в класацията за най-щастлива страна в света. На какво се дължи това, въпреки че северните страни се славят като негостоприемни заради студения си климат и продължителните часове тъмнина през голяма част от годината?
Според CNBC голяма част от отговора е сису (sisu) – житейска концепция, която играе значителна роля за благополучието на хората и тяхната способност да поддържат позитивна и устойчива нагласа.
Сису е понятие и начин на живот, които са вплетени във финландската култура от повече от 500 години. Думата може да се преведе като кураж, но на практика означава „да имаш смелостта да продължиш напред пред лицето на несгодите и почти невъзможните шансове“.
Експертът по психология Елизабет Лахти дава три съвета как един човек може да включи сису в своята житейска концепция пред CNBC.
1. Намерете цел извън себе си
Според изследвания на психолога Анджела Дъкуърт човек може да издържи много повече, когато работи за нещо, което допринася за света извън него.
За да събере данни от първа ръка за това как се прилагат идеите на Sisu на практика Елизабет Лахти се включва в 2 400-километров маратон из Нова Зеландия. Тя посвещава бягането си на повишаването на осведомеността за семейното насилие. По този начин всеки път, когато започва да се чувства изморена или е на ръба да се откаже, тя се обляга на тази си по-голяма цел, за да продължи напред.
„Когато поемате ново предизвикателство или се нуждаете от сила, за да продължите, намерете по-голяма цел, с която да се свържете. Това може да бъде вашето семейство или приятели, някой, който ви вдъхновява, или кауза, която е близка до сърцето ви“, съветва психологът.
2. Увеличете устойчивостта си чрез обучение
За да се включи в инициативата, Лахти тренира почти всеки ден в продължение на две години. Дори когато не иска да го прави или не е в настроение за тренировки. Климатичните условия също нямат значение.
„Тренировките и подготовката улесняват овладяването на вътрешния ни сису. Проучванията показват, че тялото ни има скрити резерви, които естествено използва, когато имаме най-голяма нужда от тях. Така че колкото повече предизвикваме себе си, толкова повече придобиваме навици, които укрепват устойчивостта ни“, посочва тя.
И при нея се получава. Лахти се фокусира върху дишането за успокояване на нервната система - стратегия, която подобрява бягането ѝ и с течение на времето от начинаещ я превъръща в бегач, който изминава между 15 и 25 километра на ден.
3. Бъдете добри със себе си и се свържете с природата
Много хора си мислят, че за да постигнат успех, трябва да бъдат неумолимо строги спрямо себе си. Но има ограничение за това колко далеч можеш да стигнеш, ако не балансираш строгостта със състраданието.
„Веднъж се контузих по време на тренировъчния си период. Бях бягал по 50 км на ден в продължение на 12 последователни дни. Трябваше да се запитам дали да се откажа, или да се напъна още повече. Но се спрях на трети вариант: Оставих тялото си да се излекува. Научих се да забавям темпото, което в крайна сметка ми помогна по време на истинското състезание да прекарам повече време, оценявайки красотата на пейзажа около мен“, разказва Елизабет Лахти, която е посветила кариерата си на изследването на сису, и добавя:
„Във Финландия разходките сред природата са основна част от нашата култура. Те ни помагат да намерим вътрешно спокойствие и чувство за щастие, които ни служат в трудни моменти“.