Сръбският град Кикинда, разположен в северната област Войводина, е дом на една от най-големите популации горски ушати сови в света.

Поради този факт всяка зима в него се събират хиляди любители на птиците, за да наблюдават активното предимно нощем животно.

Но не жива сова, а нейна статуя привлече световното внимание към градчето, разположено в близост до границата с Румъния, съобщава агенция Ройтерс.

В социалните мрежи снимка на произведението на изкуството, поразително приличащо на фалос, предизвика сериозно вълнение.

Идеята на статуята е да рекламира Кикинда като "град на совите".

Тя обаче постигна съвсем различен ефект с керамичните си минималистични черти, заради които протестиращите настояват да бъде премахната.

Знаете ли че: в древността мъжете са имали кост в пениса си Защо е изчезнала?

Произведението е дело на местния творец Йован Блат, който вече заяви за сръбската преса, че е готов да направи статуя с друга форма. Властите в града обаче отказват коментар.

Горската ушата сова напомня бухал с външния си вид, но е по-малко по размери. Размахът на крилете ѝ е около 86-98 см, дължината на тялото – 31-37 см, като тежи между 220 и 650 гр., се посочва в Wikipedia.

Както повечето совоподобни, тя е активна предимно нощем, а денем стои неподвижна и добре прикрита със защитната си окраска на някои дънер или дебел клон.

Този вид сова се среща и у нас, където е рядък и защитен от закона вид.