Японска студентка, изучаваща историята на нинджите, предаде празен лист вместо есе, но получи отлична оценка, след като нейният преподавател осъзнал, че есето е написано с невидимо мастило.

Ейми Хага използва техниката на нинджите "абуридаши", като за тази цел оставя соя да престои няколко часа във вода и след това я пресова, за да направи мастилото.

Написаните от нея думи на листа се появили, когато преподавателят й загрял хартията на газовия си котлон.

"Това е нещо, което научих от една книга, когато бях малка," казва Хага пред BBC. "Просто се надявах на никой друг да не му хрумне същата идея."

Хага се интересува от нинджите и от тяхната история, откакто гледала анимирано телевизионно предаване като малка.

След като се записва в университета на префектура Мие в Япония, първокурсничката избира като един от своите предмети „История на нинджите“ и получава за задача да опише посещението си на Музея на нинджите.

"Когато преподавателят обяви, че ще поставя високи оценки за проявена изобретателност, реших, че ще направя така, че есето ми да изпъкне пред другите," казва тя.

"Помислих малко и тогава ми дойде идеята за абуридаши."

19-годишната Хага накиснала соя във вода и оставила да престои една нощ, след което я смачкала и прецедила.

След това смесила екстракта от соя с вода, като й отнело два часа, за да улучи точната концентрация, преди да напише есето си с четка върху "уаши" (тънка японска хартия).

След като написаното изсъхнало, думите станали невидими. За да си гарантира, че преподавателят няма да изхвърли есето й в кошчето, тя оставила надпис с нормално мастило, който гласял "загрейте хартията ".

Преподавателят Юджи Ямада заявява пред BBC, че бил изненадан, когато видял есето.

"Бях виждал домашни задания, написани на кодиран език, нo никога досега не бях срещал използването на абуридаши," казва той.