Десинхроноза – така се нарича състоянието на нарушаване на синхрона между обикновения и вътрешния ни часовник, когато преминем от едно часово време към друго.

В резултат на него утре, в първия работен ден от седмицата, всеки от нас ще изпита последиците от корекция на часовника.

Ето пет неща, които със сигурност ще ни мъчат в понеделник сутрин:

Умора
Дори и след пълноценен сън през нощта, поне още седем дни ще се чувстваме уморени, когато ставаме от леглото. Това се дължи на промяната в часовете на лягане и ставане, с които организмът ни е свикнал.

Отслабен имунитет
В резултат на него могат да се изострят хроничните ни заболявания. Най-често проблеми имат хората с язва, високо кръвно налягане и астма.

Липса на желание за работа
Закъсненията сутрин са само един от проблемите на смяната на времето. В офиса трудно ще влизаме в ритъм, ще ни липсва концентрация и хъс за работа. Специалистите съветват през първата седмица след промяната, ако имаме възможност, да наблегнем на по-леки задачи и да изберем такива, които предполагам излизане на чист въздух.

Безсъние
Смяната на часовото време винаги води до безсъние. При по-чувствителните хора това може да продължи дори месец след като сме преместили стрелките на часовника. Лекарите съветват да си отпуснем поне още един допълнителен час сън, за да наваксаме въртенето в леглото през нощта.

Депресия
Есента е сезон, който ни предразполага към депресии. Една от причините е намаляването на слънчевата светлина, което се задълбочава още повече със смяната на времето. Статистиката сочи, че през първата седмица след промяната на часовниците самоубийствата се увеличават с 5%.