Фалшиви новини“ придоби известна легитимност, след като беше определена за дума на годината на речника Collins заради „вездесъщото й присъствие“ в последните 12 месеца, пише Guardian.

Лексикографите на Collins Dictionary, които наблюдават списъка от 4.5 млрд. думи на речника, заявиха, че използването на думата е нараснало с 465% от 2016 г. насам. Фразата присъства често в реториката на Доналд Тръмп, само в последните няколко дни той писа в Twitter как „фалшивите новини работят извънредно“, във връзка с разследването на руската намеса в американските президентски избори през 2016 г., и как „фалшивите новини са слаби“.

Collins информира, че „фалшиви новини“ започва да се използва през 90-те години на миналия век по американските телевизии и се отнася за „фалшива, често сензационна информация, разпространявана под прикритието на съобщаването на новини“. Употребата на фразата се увеличава от 2015 г. и достига огромна популярност тази година, поради което получава заслужено място в следващото печатно издание на речника Collins.

Редица други думи, свързани с политиката, също са в списъка с думи на годината на речника. Употребата на „ехо стая“, определена като „среда, особено в социалните мрежи, в която всяко изразяване на мнение вероятно ще бъде прието с одобрение, защото ще бъде прочетено или чуто само от хора със сходни възгледи“, расте непрекъснато в последните пет години. Използването на думата „антифашизъм“ пък е нараснало с близо 7000% след ожесточените сблъсъци между антифашистките протестиращи и крайната десница, особено в САЩ.

Голяма част от тазгодишния списък с думи има политически заряд, но заради новия президент в САЩ и предсрочните избори във Великобритания, вероятно не е изненадващо, че политиката продължава да наелектризира езика“, казва Хелън Нюстед, която отговаря за езиковото съдържание на Collins.

Сред другите думи, избрани от Collins в списъка му с „нови и забележителни думи, които отразяват непрекъснато развиващия се език“, са „непостоянен пол“, определен като „нежелание за идентифициране с един или друг пол“ - употребата й е нараснала с 65% миналата година, „сезон на оковаването“, определена като „периода от есента или зимата, когато се смята, че необвързаните хора е вероятно да търсят сериозна връзка вместо краткотрайна афера“, и „спинър“ - играчката за въртене с пръсти, която стана много популярна в цял свят.

Коя е най-грозната дума за 2016 г.?

В списъка влизат още „голяма икономика“, определена като „икономика, в която има малко постоянни служители, а повечето работни места се заемат от временни или служители на свободна практика“, и „инста“, свързана с приложението за снимки Instagram.

Останалите нови думи и значения ще бъдат добавени към онлайн изданието на речника и ще се обмисли включването им в бъдеще в печатните му издания.