Априлските дъждове носят... майски небесни събития.

През настоящия месец има няколко дати, на които си заслужава да извадите телескопите и да ги насочите към тъмното небе.

Ключът към наблюдението на всяко астрономическо събитие е да се отдалечите от градските светлини, доколкото е възможно. След като откриете идеалното място, дайте на очите си 20 до 30 минути, за да се приспособят към тъмнината, преди да погледнете нагоре, съветва T+L.

Но дори да нямате възможност да напуснете града този месец, не се притеснявайте – някои от небесните събития ще се виждат дори при светлинно замърсяване.

Ето три от тях, които са особено интересни:

15–16 май: Супер луна и пълно лунно затъмнение

Цветната луна, както е известна заради цъфтежа на цветя през май, ще бъде първата суперлуна за 2022 г. Супер луна е, когато пълнолунието изглежда малко по-голямо от обикновено. Причината: орбитата на Луната около Земята е лека елипса, така че има точка, в която тя е по-близо до Земята от обикновено.

Тази точка се нарича перигей и когато това съвпада с пълнолуние, се нарича Супер луна, според технологичното издание Inverse.

За да направи това събитие още по-зрелищно, цветната луна ще претърпи пълно лунно затъмнение, което ще я оцвети в кърваво червено - това се случва, когато Луната навлезе в сянката на Земята.

Пълното лунно затъмнение ще бъде видимо в по-голямата част от Северна и Южна Америка, а от България ще можем да наблюдаваме началото на затъмнението – рано сутринта на 16 май, малко преди залеза на Луната, според НАСА.

28 май: Съвпад на Марс и Юпитер

По-късно през месеца Марс и Юпитер ще изглежда сякаш се "целуват" в нощното небе в така наречения съвпад - когато две небесни тела изглеждат близо едно до друго от Земята, но в действителност са много далеч, според астрономическия новинарски сайт In The Sky. Средното разстояние между Марс и Юпитер е 5.6 млрд. км.

Интересното е, че явлението ще бъде видимо само с просто око или бинокъл. Ако погледнете Марс и Юпитер през телескоп, всъщност няма да можете да видите и двете планети.

Астероид ще направи всички ни милиардериНАСА работи по създаването на комическа сонда, която да изследва астероида Психея, за който се смята, че съдържа огромни богатства

30 май: Нов метеорен дъжд?

Не всеки ден наблюдаваме нов метеорен дъжд, но точно това може да се случи на 30 май. Комета, известна като 73P/Schwassmann-Wachmann, или SW3, се разпада на повече от 70 парчета от 2006 г. насам, като има вероятност да срещнем един от тези фрагменти в края на месеца.

„Това ще бъде събитие от типа „всичко или нищо. Ако отломките от SW3 пътуват с повече от 350 км в час, когато се отделят от кометата, може да видим хубав метеорен дъжд", според ръководителя на Службата за метеороидна среда на НАСА Бил Кук. Ако обаче отломките имат по-ниска скорост на изхвърляне, тогава нищо няма да стигне до Земята.

Ако все пак видим падащи звезди, метеорният поток ще бъде наречен Tau Herculids.