Учени успяха буквално да "реанимират" мъртви паяци и да ги накарат да изпълняват определени команди.

Експериментът, който е в областта на т. нар. „некроботика“, превръща труповете на вълчи паяци в хващачи, които могат да манипулират предмети.

Учените забили спринцовки в гърба на мъртвите паяци, а изтласкването на течност навътре и навън от телата им карало краката им да се разгъват и свиват, пише електронното издание Science News.

Файе Яп, която работи като машинен инженер в университета Райс в Хюстън, обяснява, че идеята се зародила от един прост въпрос - защо паяците се свиват, когато умрат?

Отговорът се крие във факта, че паяците са хидравлични биомашини. Те контролират краката си, като изпомпват кръв в тях. Мъртвите паяци обаче нямат кръвно налягане, така че краката им автоматично се свиват.

Яп и нейният екип първо опитват да поставят мъртвите безгръбначни, които са от вида на вълчите паяци, в двоен котел, надявайки се, че топлината и влагата ще накарат паяците да се разширят и да избутат краката си навън.

Тази идея не проработила, но когато изследователите инжектирали течност направо в труповете, открили, че могат да контролират хватката им достатъчно добре, за да издърпат кабели от електронна платка или да вземат и преместят други мъртви паяци. След серия от стотици манипулации, некроботите започнали да се дехидратират и показват признаци на износване.

В бъдеще изследователите смятат да покрият паяците с уплътнител, за да предотвратят този негативен ефект.

Колумбия изнася бръмбари за Япония срещу криптовалутиКолумбийска фирма, която се занимава с износ на бръмбари рогачи за Япония, разработи собствена криптовалута, за да избегне високите такси и комисиони на международните парични преводи

"Следващата голяма стъпка е да се опитаме да контролираме краката на паяците поотделно и в процеса на работа да разберем повече за това как работят телата им", казва Файе Яп. След това нейният екип може да използва откритията си в по-добри проекти за други роботи.

„Това би било много, много интересно. Самият труп на паяк вероятно би имал проблеми като робот", казва той, защото няма да може да работи постоянно и тялото му ще се разпадне с времето. Но паяците определено могат да предложат ценни уроци на инженерите. Има много какво да се научи от биологията и природата, казва Рашид Башир, биоинженер от Университета на Илинойс Урбана-Шампейн.

Въпреки че се занимава със съживяването на мъртви паяци, Яп е категорична, че не смята "да си играе на Франкенщайн" и вече си задава въпроси за етичната страна на експеримента, въпреки че засега става въпрос единствено за паяци.

"Учените трябва да разберат морала на този вид биоинженерство, преди да станат твърде добри в него. Въпросът е докъде могат да стигнат", казва Рашид Башир.