Дълбоко в горите на Централна Франция се провежда необичаен археологически и исторически експеримент.

Екип от каменоделци, дърводелци, ковачи и работници от други професии старателно изгражда средновековен замък от нулата, като използва само инструменти, материали и технологии, налични в Средновековието.

Камъните, получени от близката кариера, са транспортирани от каруци. Въжетата са изработени от коноп, а вместо модерен цимент се използва хоросан, направен от гасена вар и пясък.

Няма ток или кранове. Всичко в Castle Guédelon - от подовите настилки до керемидите, е автентично за предполагаемия период на строителство, който е 13-и век.

Проектът е плод на въображението на собственика на местния замък, който е разположен на 13 километра. Хрумва му по време на реновацията му. Той увлича с идеята си археолози, архитекти и историци. Строителството започва през 1997 г.

Крепостта се състои от четири кули, свързани с високи стени, защитаващи вътрешен двор и жилищни помещения. Строи се като през 1228 г.

Днес замъкът е почти наполовина готов. Той трябва да бъде завършен в рамките на още едно десетилетие или по-малко.

Експериментът позволява да се преоткрият забравени строителни техники и изпитателни образци, хипотези и теории. Много нерешени въпроси по отношение на строителството през 13-и век намират своя отговор чрез експериментиране.

По Castle Guédelon работят около 70 постоянни работници, но всяка година около 600 души избират да играят активна роля в изграждането му и да научат повече за техниките, използвани на място. Мястото привлича повече от 300 000 посетители годишно.

Снимки: amusingplanet, digitaltrends