За последните 64 години армията на САЩ играе ролята на Дядо Коледа за близо 20 000 души, обитаващи десетки малки микронезийски острови, разположени на огромна площ в западната част на Тихия океан.

Всяка година през декември тези островитяни получават всевъзможни подаръци и полезни доставки, събрани в около сто пакета и спускани до земята с помощта на зелени военни парашути.

Известна като Operation Christmas Drop, тази операция на ВВС на САЩ е наречена "най-продължителната хуманитарна мисия в света."

Operation Christmas Drop намира своите корени на Коледа през 1952 г., когато щатски пилоти, летящи за мисия на юг от Гуам, виждат островитяни.

В духа на сезона, те събират предмети от борда на самолетите, поставят ги в контейнер, прикрепен към парашут и го пускат на островитяните долу.

От тогава тази мисия се превръща в ежегодна.

Всички подаръци са дарени от жителите, граждански организации, военни служители и бизнеса на Гуам. Те се събират от частна организация и Военновъздушните сили на САЩ, а след това се сортират и опаковат в кутии.

Подаръците включват рибарски мрежи, строителни материали, сухо мляко, консерви, ориз, охладители, дрехи, обувки, играчки, ученически пособия и така нататък.

ВВС използва стари парашути, които са надживели тяхната военна полезност, но все още са достатъчно силни, за да задържат пакети с тегло до 500 кг. Парашутът се оказва най-важният подарък. Островитяните му намират различни приложения – от покриване на покриви до елемент от техните канута.

Някои от тези острови са толкова отдалечени, че получават доставки от преминаващи кораби само веднъж или два пъти годишно. Така Christmas Drop се превръща в най-важния ден в годината за тези хора.

През последните години Военновъздушните сили на САЩ получават помощ от австралийските и японските ВВС за събирането и разпространението на пакетите на Коледа.

Според организационни данни, от 2006 г. до сега по Коледа са доставени повече от 362 тона подаръци.

Снимки: amusingplanet, pixabay