Будили ли сте се някога изморени след първата ви нощ в хотела? Това може да се дължи на факта, че мозъкът ви следи за опасности.

Според резултатите от ново проучване, части от мозъка не влизат в "режим сън" по време на първата нощ, в която човек спи в нова среда.

Учените, които се занимават с проучвания на съня, отдавна знаят за "ефекта на първата нощ" и го смятат за временно разстройство на съня. Дори и температурата в стаята да е подходяща, а леглото - удобно, хората често се будят изморени и не така добре отпочинали, както вкъщи.

Този феномен е толкова често срещан, че учените, които изследват съня, често изхвърлят данните от първата вечер на проучванията си. Това състояние е само временно и обикновено отслабва до втората нощ. То обаче тормози много хора, които пътуват по работа и имат за цел да спят добре в продължение на осем часа, преди на другата сутрин да изнасят презентация, например.

Група учени от университета Браун и от Технологичния институт на Джорджия искали да разберат защо се появява "ефектът на първата нощ". Те направили снимки на мозъците на спящи хора в два експеримента и открили нещо изненадващо.

Учените забелязали, че на снимките на мозъците на спящите хора с изразен ефект на първата нощ липсвали „бавните вълни", които мозъците обикновено показват по време на дълбок сън. Една част от мозъците на тези хора изглежда все още била будна.

Според учените причината за това може би се крие в еволюционното ни минало.

"Беше доста изненадващо", споделя пред CNBC Масако Тамаки, един от авторите на проучването. Според нея подобно поведение се наблюдавало и при други животни, най-вече бозайници и птици, и то може би е свързано със защитата в рискови ситуации.

Вижте още: Съвет от милионер за първата една и последните 30 мин. от деня ви

"Когато ние, хората, спим в нова стая, не сме наистина сигурни дали тя е безопасна, за да заспим дълбоко. Възможно е да оставяме една част от мозъка нащрек, за да можем да следим и евентуално да засечем нещо необичайно в заобикалящата ни среда."

Авторите на проучването също така провели експеримент, който показал, че малко по-будната част от мозъка може да подготви човека за по-събудено състояние много по-бързо, когато регистрира "необичаен сигнал" от заобикалящата среда.

Те пускали "необичайни звуци", докато пациентите спят и открили, че те реагират много по-бързо на тях при събуждането си.

И така: какво трябва да направи човек, за да се бори с ефекта на първата нощ? Учените все още не са тествали евентуални мерки против това състояние. Ето обаче няколко неща, които могат да облекчат положението.

Тъй като това състояние изглежда трае само една нощ, може би е добре да пристигате на новото място две нощи преди важни събития като бизнес презентация, например, съветва Тамаки.

Друго нещо, което може да ви помогне, е да си носите познати предмети, като възглавница. Може също така да се опитвате да спите на едни и същи места, когато пътувате.

Не трябва също така да се притеснявате от това, че евентуално можете да се събутите неотпочинали, казва Тамаки. Тези притеснения са ужасни за съня, така че може би е по-добре просто да се отдадете на този феномен.