Как работата по цяла нощ вреди на тялото ви?
Случвало ли ви се е да работите по цяла нощ? Знаете как стават нещата. Работите по важен проект, шефът ви открива грешка в данните, или пък клиент изтегля среща за по-рано от уговореното, или просто гоните краен срок.
При всички случаи времето не достига, трябва да завършите задачата възможно най-бързо и няма да се прибирате вкъщи, пише Business Insider.
Очевидно е, че прекарването на нощта дълбоко заровен в Excel, вместо под завивките, не само убива социалния ви живот, но и вреди на здравето ви. Ето как:
Стресира ви.
Нивата на кортизол в тялото, известен още като "хормон на стреса", се повишават, когато не се наспивате добре.
Прави ви по-гладни и по-дебели.
Има два противоположни хормона в тялото, които регулират апетита — лептин и грелин. При хората, които не се наспиват достатъчно, тялото отделя по-малко лептин и повече грелин, което ви кара да огладнявате по-често.
Учени от Станфордския университет са открили, че след нощ, в която човек не с спал или е спал малко, индексът на телесната маса се покачва.
Унищожава способността ви да се концентрирате.
Проучвания показват, че недостигът на сън засяга предните дялове на мозъка и забавя комуникацията между тях.
По отношение на концентрацията това означава, че вреди на пространствената, слуховата и визуалната концентрация. Забравете да правите нещо монотонно в дълги периоди от време.
Не можете да вършите по няколко неща едновременно.
Учени са тествали хора за скорост и точност, след като са работили цяла нощ. Открили са, че поради неспособността им да се концентрират, те е трябвало да бъдат или бързи, или точни в изпълнението. Не са могли да се справят и с двете неща едновременно.
По-трудно ви е да запомняте лица.
Недостигът на сън се отразява негативно на част от мозъка ви, наречена таламус, която регулира способността ви да разпознавате хората.
Дори още по-трудно ви е да запомняте какво казват хората.
За разпознаването на лицата разчитаме на таламуса, но словесната памет зависи от префронталния кортекс, който също страда при недоспиване.
Прави ви "емоционално ирационални."
Според проучване на Калифорнийския университет Бъркли, недостигът на сън стимулира частите от мозъка, които се асоциират с депресия и карат хората да реагират прекалено остро на негативни преживявания.
Продължителния недостиг на сън може да ви изложи на риск от диабет.
Липсата на сън може да увеличи нивата на кръвната захар, като намалява отделянето на инсулин, според Американската диабетна асоциация.
Разболявате се по-лесно и съответно се възстановявате по-трудно
Проучвания показват, че недостигът на сън подтиска имунната система и дори може да направи така, че да реагирате по-слабо на ваксинация.
Според Джон Парк от Mayo Clinic при недостига на сън “на тялото е нужно повече време да реагира на имунизации, така че ако сме изложени на грипен вирус, вероятността да се разболеем е по-голяма, отколкото ако сме добре отпочинали, когато сме ваксинирани.”