От поставянето на чанта върху седалката до нас до строг поглед към онзи, който се опитва да мине покрай нас, няма съмнение, че пътуването в градския транспорт е най-лошото преживяване от деня за мнозина от нас. Защо е така? Има обяснение.

Преди да стигнем до същината на въпроса, можем да кажем, че повечето хора по принцип се държат възпитано, те са мили, отзивчиви, усмихнати, готови да помогнат. Какво им става в градския транспорт, че виждат чашата наполовина празна?

В автобуса, метрото или трамвая границата на търпимост пада много ниско. Всяка дреболия е способна да провокира експлозия от гняв. Дразни ни всичко – от това, че някой не се движи достатъчно бързо, до случаи, в които някой решава да седне до нас.

Защо? Отговорът лежи дълбоко в психологията ни.

Градският транспорт изкарва най-лошото от нас, тъй като често го използваме, докато се борим със задръствания, претъпкани автобуси и влакове, опашки от хора и т.н. Струпването на тези фактори е стресиращо, особено ако закъсняваме, казва д-р Сара Брюър.

В градския транспорт сме заобиколени от непознати хора, които няма нужда да впечатляваме и вероятно няма да видим отново. Затова естественото ни смущение от тълпата и твърде тясното пространство изплува на повърхността.

В този влак се чувствате като у дома сиЯпонците отново се отличиха с дизайн и напредничаво мислене

Ставаме несоциални и можем да се държим по начин, по който не сме си и представяли, че сме способни. Всячески – чрез бутане и тласкане, се опитваме да си проправим път. Дори слагаме чанта върху свободната седалка до нас, тъй като имаме нужда от лично пространство.

Как да се справим със ситуацията?

Опитайте се да канализирате своето смущение и объркване в друга, по-конструктивна посока. Успокойте се с релаксираща музика, прекарайте времето в градския транспорт с книга в ръка или пък списание. Вземете нещо, върху което да се фокусирате.