За любителите на рибата и морските дарове е мечта да живеят в крайбрежен град и да се наслаждават на ежедневния улов на рибарите.

Много хора обаче нямат пряк достъп до риба и я купуват от супермаркета.

Въпреки че постоянно ни се напомня да ядем пресни храни, що се отнася до рибата, освен ако не я купуваме от рибарник или рибари, експерти съветват да се избира замразена.

Може да изглежда неинтуитивно, но ако се съхранява правилно, замразената риба, всъщност, е по-свежа от прясната. Само помислете за дългия път, който тя минава от лодката до пристанището, а след това до склад, преди накрая да бъде разпределена в супермаркет.

В зависимост от това колко близо сте до първоизточника, така наречената прясна риба може да е на седмици. Освен това рибата, обозначена като прясна, може да е била замразена и размразена и е трудно да се знаят точните условия, при които това се е случило.

Шоковото замразяване се случва много бързо при ниски температури както на лодката, така и на пристанището. Това запазва характеристиките на прясно уловената риба, докато потребителят не я закупи и размрази у дома. Рибата, която е уловена през сезона и замразена веднага, остава свежа и след размразяване.

Според изследване, което измерва клетъчното разлагане на проби от прясна и замразена риба, се заключава, че замразената риба е значително по-качествена. Потребителите също го забелязват, споделяйки своите виждания за външния вид, аромата, вкуса, текстурата, качеството, цялостното усещане.

Но дали замразената риба е толкова питателна?

Да, с изключение на много малък брой хранителни вещества, загубени във водата по време на размразяване. Освен хранителното съдържание, що се отнася до здравето, бързото замразяване предотвратява бактериалния растеж.

Когато планирате да готвите замразена риба, се препоръчва да я размразявате бавно, в идеалния случай в хладилника за една нощ. Ако нямате време, може да оставите запечатаната опаковка в студена вода.