В дебата за спестяване на застрашени видове може да се окаже, че някои трябва да получат приоритет - независимо колко странни са те.

Вземете например зеленокосата костенурка, която диша чрез гениталиите си. Не през цялото време - но след дълъг период под водата, това е алтернативен начин да получи кислород.

Костенурката е на 30-о място в новия списък на застрашените от изчезване влечуги, изготвен от Zoological Society of London. Програмата Edge of Existence разглежда еволюцията на изчезващите животни, опитвайки се да определи кои са най-еволюиращите им отличителни белези.

Съществуват списъци със застрашени видове бозайници и земноводни. Те класират животните по отличителни белези и по заплаха от изчезване.

Зеленокосата костенурка, официално известна като Mary River Turtle, е австралийски вид на около 40 милиона години.

Има специални органи в гениталиите, които му позволяват да извлича кислород от водата. Така костенурката може да не излиза на сушата до три дни.

7 факта за делфините, които ще ви изумятТе могат да не спят и комуникират помежду си по име

Номер 1 в списъка на изчезващите влечуги е мадагаскарската костенурка, която се е появила на земята преди повече от 80 милиона години, посочва New York Times.

В топ 5 попадат още рядък вид костенурка от Централна Америка, сляпа змия от Мадагаскар и китайски алигатор - единственият вид с история на еволюцията от 100 милиона години.