С навлизането на смартфоните все повече в нашия живот, се появяват много нови състояния, които медицината започва да изследва. Hомофобията, например, е сравнително нов термин, който се определя като натрапчивият страх да не останем без достъп до смартфона си.

Оказва се, че зависимостта ни от смартфоните поражда още един масов синдром у потребителите. Синдромът на „фантомното вибриране“.

Изследване сочи, че девет от десет потребители страдат от този синдром. Той се описва, като непрестанно усещане, че смартфонът им вибрира, докато е в техния джоб.

Според Робърт Розенберг, философ и асистент-преподавател в Технологичния институт на Джорджия, този феномен се свързва със „заучени от тялото ни навици“.

Трайното държане на смартфона в джобовете, води до усещането, че устройството е „част от тялото“. Чувството се сравнява с носенето на очила, при което в един момент, хората забравят, че очилата са на главата им.

„Когато смартфоните станат част от тялото ни, ние започваме да ги бъркаме с други усещания, като движението на дрехите, или свиването на мускулите. Така се създава погрешното усещане, че смартфонът вибрира“, коментира Розенберг.

Новите технологии, като цяло водят до това, че хората стават по-напрегнати. Съвременните потребители непрекъснато получават sms-и, електронни писма, чат-съобщения и т.н., което прави усещането за вибриране много натрапчиво, смята още изследователят.

Направено наскоро медицинско изследване показва, че от 1000 ученици в Южна Корея около 250 могат да бъдат смятани за пристрастени към мобилните си устройства, което започва да става все по-сериозен проблем.