Новината за отказа на RWE от АЕЦ "Белене" вдигна акциите на немската компания на борсата във Франкфурт с около 1.5%, а в края на деня търговията приключи с ръст от 0.92%.

Решението на RWE да се откаже от проекта е болезнено и за самата компания, коментираха от "Financial Times Deutschland". Немската енергийна група бе номинирана за стратегически инвеститор през април 2008 г.

Тя бе предпочетена пред белгийската "Електрабел", с която след това RWE се опита да договори подялба на 49-процентния дял, но "Електрабел" се отказа. След продължителни преговори на 19 декември бе подписано споразумение между НЕК и RWE за създаване на джойнт-венчър - съответно с дялове 51 и 49%.

Смесената българо-германска компания, която трябваше да финансира изграждането и да експлоатира АЕЦ "Белене", така и не беше създадена. RWE бяха натискани от Зелените в Германия, които не приемат строежа на ядрени централи.

Противоречия имаше и в ръководството на самата компания. Оттеглянето им обаче вероятно е свързано с изявлението на министър Трайчо Трайков, че България ще търси инвеститор за част от своя дял, защото държавата няма свободни финансови средства, твърдят експерти.

При посещението си в Париж премиерът Бойко Борисов получи обещание за френска подкрепа и евентуално инвестиционно участие на ЕДФ в "Белене". После стана ясно, че италиански инвеститори също искали да участват.

Известно е отдавна и желанието на руснаците да придобият дял от "Белене".

Източник: в. Стандарт