"Българският бизнес вече има опит как да бъде социално отговорен, но прилагането на такива принципи у нас е много по-сложно, отколкото в Австрия например, заради разрастването на сивия сектор."

Това заяви изпълнителният директор на "Софарма" и шеф на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Огнян Донев на международна конференция за корпоративната социална отговорност. Тя беше свикана по инициатива на австрийския бизнес кръг в София.

Основната пречка пред бизнеса ни да налага социално отговорно поведение е нелоялната конкуренция на фирми, които официално плащат по-ниски заплати от действителните.

Така укриват данъци и осигуровки и обезсмислят действията на коректните работодатели, убеден е Донев. Той прикани компаниите, които действат у нас по правилата на играта, да дадат отпор на сивата икономика и да създадат равни условия за конкуренция.

Икономическият министър Трайчо Трайков припомни, че в качеството си на прокурист на ЕВН е получил от австрийските си колеги урок по корпоративна социална отговорност. Когато ромите в пловдивския кв. "Столипиново" спрели да си плащат сметките за ток, той искал проблемът да се реши радикално. От компанията обаче настоявали това да стане постепенно, но пък устойчиво. Предприетите действия довели дотам, че събираемостта на сметките се увеличила от 5 на 95 на сто.

Според екоминистъра Нона Караджова държавата вече е създала възможност на фирми да проявят социална отговорност, като е субсидирала откриването на 2100 "зелени" работни места, щадящи околната среда. Други компании, които работят на този принцип у нас (около 74% от листваните на фондовата борса), разкриват фирмени детски градини, финансират обучението на бъдещите си кадри и т.н.

Преди ден Райфайзенбанк обяви, че чрез дарения на свои служители и външни донори са събрани над 391 хил. лв. в подкрепа на болници, училища и читалища.

Източник: в. Труд