Предстоящият междинен доклад на Европейската комисия за България ще има по-критичен тон от юнската оценка на Брюксел за напредъка на страната в борбата с организираната престъпност и корупцията, съобщава днес в. "Дневник" .

Това съобщи български дипломат след среща с генералния секретар на Еврокомисията Катрин Дей, която изготвя документа.

Критиките за корупцията и организираната престъпност ще са акцент в документа. Това обаче няма са единствените упреци, които ще се отправят към България, каза източник на "Дневник" в секретариата. Докладът ще отчете свършеното, но ще даде и ясен сигнал за областите, в които Брюксел е очаквал повече, каза той.

Според български дипломати все още не е ясно дали докладът ще отрази последните знакови случаи като аферата "Куйович" и случаите на корупция и конфликт на интереси във фонд "Републиканска пътна инфраструктура". "Няма нещо, което да се случва в България, да не намери отражение в оценката на комисията", заяви вчера министърът на европейските въпроси Гергана Грънчарова.

Министърът на вътрешните работи Румен Петков и главният прокурор Борис Велчев ще се срещнат със зам.-председателя на Еврокомисията Франко Фратини по-късно днес. Според агенция БГНЕС заедно с тях в Брюксел е заминал и председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев. Очаква се Фратини да им постави въпроса за тези два случая.
Междувременно вчера говорителят на Европейската комисия Марк Грей, цитиран от БТА, заяви, че европейските средства за пътни проекти ще бъдат замразени ,докато трае разследването и докато България демонстрира, че може да се справя с проблемите в областта. В края на миналата седмица

Брюксел спря изплащането на средства заради разкритията за конфликт на интереси на шефа на фонда и след като двама служители бяха арестувани заради корупция. Грей каза още, че тепърва Службата за борба с измамите в Европейския съюз (ОЛАФ) ще прегледа документите по случая. Служители в Дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия, която също има отношение към въпроса, коментираха, че едно положително мнение на ОЛАФ е задължително за вдигане на забраната.

Междинният доклад на Европейската комисия е почти готов, като в момента се извършват последни фактологични проверки и "корекции по тона на текста", внесени от кабинетите на Франко Фратини и българския и румънския комисар.

Експерти не игнорират възможността да се повтори сценарият от юни м.г., когато първоначалният вариант на документа беше с много остър тон, но в последния момент позицията на Брюксел сериозно се смекчи, след като информацията на експертите беше разгледана от еврокомисарите.

Очаква се докладът да бъде оповестен до края на тази седмица, за да бъде разгледан от страните - членки на ЕС, на 6 февруари. До края на март се очаква България да изпрати информация за свършеното в борбата с корупцията и организираната престъпност, а редовният доклад ще бъде готов през юни.