Големите търговски вериги в страната ни притискат да им продаваме хляба по 15 ст. бройката, оплакаха се от Асоциацията на хлебопроизводителите след заседание на консултативния съвет по зърно в земеделското министерство. След като купели евтино хляба обаче, търговците веднага му слагали 80 процента надценка.

Въпреки че са принудени да продават хляба под себестойността му, производителите разчитат на поръчките на хипермаркетите. Производители се оплакаха, че търговците, за да продават стоката им в магазина, им искат своеобразна такса от 1000 евро за това. По думите на хлебари другите браншове също са притискани от търговците в големите хипермаркети да си плащат, за да продават продуктите им. Много под реалната стойност се предлагали не само хлябът и хлебните изделия, но и кренвиршите.

В момента големите вериги купували килограм от колбаса на цена от 1 лв. и го продават за 3 лв. Това означава, че в тези месни продукти няма никакво месо, тъй като килограм свинско струва минимум 7 лв., коментираха производители. Големи вериги отрекоха за съществуването на подобна практика. В момента обаче Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проверява търговските вериги за това, че са притискали производители да продават продуктите си много под себестойността.

Не се очакват промени в цената на хляба, съобщиха от Асоциацията на хлебопроизводителите. В момента в столицата хлябът се продава между 70 ст. и левче бройката. Зам. земеделският министър Светла Бъчварова изнесе данни, че има леко повишение на цените на пшеницата.

Според информация на Софийската стокова борса в момента пшеницата се търгува по 260-270 лв. за тон, което е увеличение с 60-70 лв. спрямо цената й в края на миналата година. По предварителни прогнози на експерти реколтата от зърно през тази година ще е с около 30 процента по-малка спрямо миналогодишната. Това обаче няма да повлияе съществено на цената на пшеницата, защото миналата година е имало рекордни добиви и в страната има добри запаси още от старата реколта.

Източник: в. „Новинар"