Нова мода превзе имотния пазар в провинцията. Заради липсата на достатъчно купувачи собствениците на панелки започнаха натурална размяна с имотите си. Масово домовете, строени по времето на социализма, се разменят за къщи в забутани селца в планината с малко жители.

Размяната се извършва основно без посредничество на брокери. Вместо да продават жилищата си при средна цена от по 375 евро за квадрат, жителите на Пазарджик предпочитат да ги сменят за къща с двор в планината.

По-заможните, чиито деца са в чужбина, търсят парцели и стари къщи в западните Родопи. Най-желани са тези по поречието на река Чепинска.

Мераклиите използват информация от агенциите в интернет, но не прибягват до посредници, за да не плащат комисиони, а отиват директно на място. На стари години хората пък са по-склонни да сменят закътаната в полите на Родопите къща с апартамент в града, където по-лесно пазаруват и при нужда могат да прибягнат до специализирана медицинска помощ.

Имот в града е мачта на някой от старите хора още от Татово време и те с удоволствие разменят стари къщи за апартамент, макар и в панелен блок на десетилетия. Собствениците на изоставените панелки пък търсят начин да се отърват от непродаваемите домове, по чиято поддръжка имат само харчове.

Много от кандидатите за бартер имат траен бизнес и живот в Германия, Испания и Щатите, но са решили да прекарат старините си на спокойно място сред природата у нас.

Така една съборетина с двор в планината се разменя за двустаен апартамент в широкия център на Пазарджик. Гарсониера пък се равнява на стара къща без канализация, а голям апартамент в идеален център - на селска къща с изградена инфраструктура.

Източник: в. Стандарт