Три стъклени купола под формата на капки ще покрият останките от Древна Сердика, които лежат между сградите на президентството и МС. Това предвижда проекта за изграждане на покрита конструкция над античните руини под столичното ларго, който трябва да е готов в края на октомври.

Големият купол ще бъде разделен на три по-малки подкупола, така че долното пространство да се запази в неговата цялост, а горе човек да има възможност да обикаля, да се доближава до древна Сердика, да гледа през стъклата, разказа за идеята си арх. Генчо Начев от „Прототип” ЕООД пред БНТ.

Той и колегите му са автори и на видимата стоманена конструкция на остъкленото разширение на Британския музей в Лондон по проект на Норман Фостър. Самата стомана на английската сграда пък се е ляла на „Илиянско шосе”.

Стъклената обшивка ще бъде около 800 кв. м, тя ще е подсилена и ще може да издържи товар от над 250 кг, посочва вестник "Монитор". За да се предпазят хората, отдолу ще има допълнителни слоеве специално стъкло, което дори да се напука, няма да пада. Вентилация пък ще охлажда обвивката, за да не стане като в парник.

Ларгото ще бъде част от подробния устройствен план на централната градска част, който вчера беше приет от СОС. Той е възможно най-консервативен - залага на опазването на паметта на града, както като пространства и като сгради, така и като зеленина, обясни главният архитект на София Петър Диков. Планът предвижда и отчуждаване на имотите, под които лежи амфитеатърът на Древна Сердика.

В него е заложено разкриване на старините под площад „Света Неделя”, където вече се правят проучвания. Главният архитект разясни, че при изготвянето на плана за първи път е било извършено заснемане на цялата растителност, така че всяко дърво в сърцето на града да бъде запазено.

Най-вероятно недоволните ще са хората, които са си мислели, че в центъра могат да строят небостъргачи, да събарят стари сгради и да правят нови, както и да строят бизнес центрове, но това ще се види при обжалванията, коментира Диков.