Вместо през юли т.г. да открие първия ветроенергиен парк край Русе, собственикът Ай Си Ес България ще чака дали поземления му имот от 40.017 дка ще бъде продаден на обявения търг на 17 юни от частен съдебен изпълнител.

Началната цена на терена в местността Стари Астарджи е 1 500 638 лв., или 75% от оценката на имота. С парите трябва да се погаси част от вземане на Юробанк И Еф Джи България.

"Продажбата няма да покрие кредита, обявили сме и друго имущество на фирмата", обясни частният съдебен изпълнител Цветанка Георгиева. Срещу дружеството има заведено още едно изпълнително дело при друг съдебен изпълнител. От Ай Си Ес България отказаха коментар по случая.

"В условия на криза и междуфирмена задлъжнялост подобно крупно начинание може да не се осъществи и заради безкрайните законови и бюрократични неуредици", обясниха запознати в бранша. През февруари 2008 г. Ай Си Ес България подава молба до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за лиценз за производство на електроенергия. Молбата предхожда идейния инвестиционен проект за зелена централа, който предвижда 4 ветрогенератора с обща мощност 12 мВт. Юробанк И Еф Джи България са готови да го финансират.

За изграждането на парка е променено предназначението на 135 дка земеделски земи. Впоследствие се оказва, че ветрогенераторите трябва да отстоят на 500 м от жилищна сграда или постройка. А в местността има десетки незаконно вдигнати бунгала и вили от години. Те блокират изпълнението на проекта.

Изискването за необходимото разстояние от къщите е валидно и за останалите страни в ЕС. Но законовите пречки стават ясни, след като ДКЕВР одобрява искането за 20-годишен лиценз. Ай Си Ес отговаря на сроковете за експлоатация на съоръженията и обслужването на банковия кредит. Бизнеспланът му предвижда да присъедини ветроенергийния парк към електропреносната мрежа, като инвестира в подстанция, съоръжения и мрежи. Очакванията са да бъдат разкрити 18 работни места.

"Първият проект за ветрогенераторен парк край Русе можеше да се осъществи, ако държавата подпомагаше бизнеса, вместо да му пречи", категорични са експерти от енергийния бранш. Според тях не може една фирма да харчи пари за перспективна инвестиция, която да се спира от абсурди и институционално безхаберие.

Източник: Труд