Със своята програма Artemis НАСА иска да направи нещо повече от това човекът отново да стъпи на Луната и да се върне обратно на Земята. Тя иска устойчиво човешко присъствие там.

За да постигне това, човечеството ще трябва да използва местни ресурси. Точно в тази посока работи и основаната от Джеф Безос космическа компания Blue Origin със своя соларен проект Blue Alchemist, съобщава CNET.

За разлика от SpaceX, Blue Origin все още не е достигнала околоземна орбита, но вече планира как да подкрепи живота на Луната. В изявление от миналата седмица, цитирано от интернет платформата, компанията заявява, че от 2021 г. разработва "слънчеви клетки и предавателни проводници от симуланти на реголит" и вече е направила работещ прототип. Крайната цел на проекта е да се разработи технология, която да превръща лунния прах в слънчева енергия.

Лунната повърхност е покрита с реголит - “почва”, много по-различна от тази на Земята, в която могат да се отглеждат растения. Той е смес от прах, скални късове, минерали и стъкло. Затова и компанията на Безос създава материал, имитиращ състава и свойствата на лунната почва. За да получат материалите за изграждането на самата слънчева клетка, от Blue Origin използват комбинация от екстремна топлина и електричество.

"Използвайки симуланти на лунната почва, нашият реактор произвежда желязо, силиций и алуминий чрез електролиза на разтопен реголит, при която електрическият ток отделя тези елементи от кислорода, с който са свързани", обясняват от компанията пред CNET. “Силицият е ключова съставка за слънчевата клетка, а този процес създава изключително чиста негова версия, подходяща за добив на слънчева енергия”.

Blue Origin твърди също така, че нейният метод не изисква употребата на токсични химикали, които често се използват за пречистване на силиция на Земята.

Слънчевата клетка е покрита със стъкло, изработено от вторични продукти на процеса на електролиза на реголита. Blue Origin изчислява, че слънчевите клетки, направени по този метод, могат да издържат повече от десетилетие.

Но компанията на Безос далеч не е единствената организация, която иска да направи лунния прах полезен. НАСА работи по разтопяването на лунния реголит и превръщането му в кислород, който е необходим за системите за поддържане на човешкия живот, както и за захранване на бъдещи изстрелвания на ракети от Луната.

НАСА обмисля да изгради кислороден тръбопровод на ЛунатаLunar South Pole Oxygen Pipeline (LSPOP) ще се свърже с центъра за добив на лед, който НАСА планира да изгради на южния лунен полюс
НАСА дори проучва възможността за изграждане на кислороден тръбопровод на естествения спътник на нашата планета.

Американската космическа агенция вече подкрепи Blue Origin в нейните космически разработки. Ракетата New Glenn на компанията е избрана за мисия до Марс, която може да стартира още през следващата година, припомня CNET.

Крачка напред към космическото бъдеще

Визията на Blue Origin за неограничена слънчева енергия, добивана на Луната, все още е далеч от реалността, но работещият прототип на слънчева клетка, изградена по този начин, проправя пътя напред.

"Въпреки че визията ни е технологично амбициозна, самата технология вече е напълно реална", коментират от компанията.

А защо е нужно това? Защо просто човечеството не произвежда соларно оборудване на Земята и не го изпраща на Луната? Защото е скъпо и трудно, а и скоро не се очертава изпращането на купища съоръжения до лунната повърхност да се улесни. Така че, е логично да се използват ресурсите, които са налични там.

Същото важи и по отношение на амбиции за изграждане на човешки аванпостове на Марс. Луната може да бъде изпитателен полигон за тези технологии, които могат да изпратят човека за постоянно в Космоса, и както се вижда от многото проекти в тази посока е въпрос само на време това да се случи.