Изследване на инвестиционната банка Merrill Lynchа Fund Manager сочи, че през юни тази година портфолио мениджърите са изразили най-негативните си очаквания от десетилетие насам за движението на борсовите индекси.

Опасенията на инвеститорите са резултат от инфлационния натиск в световен мащаб, на фона на очакваното силно забавяне на ръста на световната икономика.

Те също така очакват, че централните банки на водещите в света страни могат да прибегнат до повишение на лихвите си в борбата срещу растящата инфлация, което допълнително да окаже натиск върху печалбите на компаниите в низходяща посока.

В тази насока портфолио мениджърите са предприели действия по намаляване на експозициите си в акции и облигации и увеличаване на паричните си наличности.

Само един процент от анкетираните специалисти са изразили мнение, че акциите са подценени, което е значително по-малко, отколкото при предишното изследване през март, когато 25% споделяха подобно мнение.

В същото време 81% изразяват мнение, че очакванията за печалбите на компаниите за следващите 12 месеца са може би твърде високи.

Около 42% наблягат на предпочитания за парични наличности пред инвестиции в акции в сравнение с 31%, изразили такова мнение през май.

Пазарът се насочва към идеята, че лихвите са твърде ниски и може да се очаква тяхното повишение, коментират пазарните специалисти.

Силно се променя и възприятието на европейските пазари, като борсите на страните от Еврозоната преминаха от категорията "най-предпочитани" към "най-избягвани".

Портфолио мениджърите вече са преминали към агресивно изтегляне на инвестициите си от фондовите пазари на Еврозоната.

Тези пазари са определени от специалистите като"най-непредпочитани" от 22% от анкетираните, което е най-големия негативен процент за последните 10 години.

Очакванията са за силно забавяне на резултатите на европейските компании, което променя определението им за "подценени" от голяма част от инвеститорите.