Ерата на надмощие на Запада не просто залязва, тя вече приключи, заяви Стивън Дженингс, гл. изпълнителен директор на групата Renaissance Group, в интервю за вестник „Ведомости". „От няколко години насам усещахме, че духа вятъра на промяната и настъпва друга икономическа ера и колкото повече времето минава, толкова повече се убеждаваме в това", смята мениджърът на финансовата компания. „Постепенно този възглед става общоприет, макар още да се възприема и като радикален".

Предишният етап приключи икономически и финансово. Ето че днес страницата се затваря и геополитически. Очевидно е, че икономиките на развиващите се пазари в обозримо бъдеще ще растат с много по-съществени темпове, идва времето на държавите, извън G7, предвижда Дженингс. Развиващите се икономики привлякоха вниманието още, когато делът им в световния БВП достигна 20-30%. Днес той вече е към 50 на сто от световния БВП. Дженингс смята, че периодът на ниски темпове на развитие на западните икономики ще продължи дълго. Ръстът на развиващите се пазари няма да е свръхвисок, но ще изпреварва значително темповете на развитите икономики.

По данни на Ренесанс капитал и прогнози на МВФ, ръстът на БВП на Китай през 2014 г., спрямо нивото от 2007 г., в доларово изражение, ще е от 151%, за Русия повишението ще е от +72 на сто, ръстът на БВП на Индия и Африка за периода ще е от съответно 58 и 52 на сто. За сравнение страните от Голямата седморка и ЕС ще отчетат повишение от едва 14% и 6%.

В тази връзка Дженингс прогнозира мащабен приток на капитали и отлив на интереса от Запада към развиващите се икономики, съществена преоценка на валутите и стойността на активите, в това число и на акциите. Човешкият капитал ще се прелее към бързо развиващите се икономики.

На завиден ръст ще се радват не американските или мултинационални корпорации, а местни компании от развиващите се икономики. Същото може да очакваме и от сектора на финансови услуги, предполага Дженингс. Според него развиващите се пазари ще се интегрират в по-голяма степен един с друг, нараствайки прякото взаимодействие. Стратегическите инвестиции и M&A сделките ще се случват все по-често между субекти от развиващите се страни, без участие на мултинационални синдикати.

„За инвестиционните банкери това означава, че пазарните отношения ще се усложнят и ще изискват по-сложни продукти, те ще бъдат интегрирани в по-голяма степен", смята мениджърът. От компанията гледат стратегически на разполагането си в Русия като възможност за обхващане на пазарите от Далчения Изток до южна Африка.

По-рано председателят на съвета на директорите на компанията Тройка диалог Рубен Варданян говори също за очакванията си за интеграцията на развиващите се пазари. Новият стратегически акционер в Тройка Standard Bank развива дейност на много развиващи се пазари, като залага на прякото им взаимодействие в рамките на инвестиционния процес.