През 2012 година избори ще се проведат в 59 държави. 6 от тях са в Г20. Според доклад на Citigroup най-важните политически промени могат да се случат в САЩ, Франция, Русия и Китай. Тези 4 държави са отговорни за 20% от глобалния БВП и имат 4 от 5 постоянни места в съвета на ООН.

Ето кои са 13-те изборни ситуации, които инвеститорите трябва да следят тази година:

4 март – Русия, президентски избори

След протестите около парламентарните избори в Русия от декември 2011 година, изборите през март ще бъдат строго наблюдавани.

Путин може да срещне опозиция, каквато не се е заформяла в Русия от падането на СССР през 1991 година. За момента пазарите изчакват да видят дали Путин ще извърши реформи или ще се завърне към по-централизирана власт.

29 март – Иран, парламентарни избори

Съперничеството е между лагера на сегашния президент Махмуд Ахмадинеджад и Аятола Али Каменей.

Това ще бъдат първите избори след 2009 година. Те ще са тест за ислямския режим.

Април, Гърция – парламентарни избори

За сега в прогнозите на статистиците води партията на Антонис Самарас.

В момента Гърция е слабото звено на Европа и всички са любопитни дали страната ще успее да сформира правителство, което да я измъкне от дълговата криза.

22 април – Франция, президентски избори

За сега проучванията дават преднина на социалистическия кандидат Франсоа Холанд пред сегашния президент Никола Саркози.

Франция има главна роля в решаването на европейската дългова криза, така че тези избори ще бъдат много важни.

Холанд казва, че фокусът му ще бъде да балансира френския бюджет до 2017 година. Той казва, че ще води нови преговори за икономическата политика на Европа с Ангела Меркел и ще предложи нов френско-германски пакт.

Април, парламентарни избори в Южна Корея и президентски през декември

Управляващата партия промени името си на Нова световна партия. Миналата година партията загуби кметския пост в Сеул.

Северна Корея казва, че ще се опита да повлияе на Южна Корея, като помогне на либералната партия.

Юни – Египет, президентски избори

От армията казват, че ще проведат избори до края на юни, но с увеличаване на протестите, те могат да ги забързат. Кандидатури за президент се приемат до март.

Напрежението между военните и про-демократичните сили, които се появиха в следствие на Арабска пролет и помогнаха за отстраняването на Хосни Мубарак, расте. Египет е много важен за арабския свят.

1 юли – Мексико, президентски избори

Има трима главни кандидати за президент – Жозефина Васкес Мота, Андрес Мануел Обрадор и Енрике Пена Нието.

Всички в страната очаква промени – Мексико все още страда от престъпност, а разликата между богати и бедни продължава да расте.

Юли – Индия, президентски избори

Президентът се избира от членовете на парламента. Основните претенденти са Пранаб Мукхердже, който в момента е финансов министър и вицепрезидентът Мохамад Хамид Ансари.

Сегашното правителство на Мохамед Синг е силно критикувано заради корупция, а страната се бори със задушваща инфлация.

Септември – Ангола, парламентарни избори

Това ще бъдат третите избори в Ангола, откакто страната е независима от 1975 година насам. Все още не се знае дали сегашният президент Хосе Едуардо дос Сантос ще поведе управляващата партия в тях. Той е на политическата сцена от 1979 година.

Гражданите на богатата на петрол Ангола живеят бедно и не са доволни от начина, по който се управлява страната. Мнозина също така мислят, че Сантос има прекалено големи правомощия.

Октомври – Китай

През октомври в Китай ще има двойни избори. Инвеститорите са любопитни да видят дали Китай ще ребалансира икономиката си като увеличи вътрешното потребление. Най-голямото предизвикателство пред новата власт ще бъде да поддържат икономическото статукво.

Октомври – Венецуела, президентски избори

Опозиционният кандидат Леополдо Лопез се оттегли от надпреварата и сега опозицията ще подкрепи Енрике Каприес. Той ще се опита да да победи сегашния президент Уго Чавес.

Инфлацията във Венецуела е 27.6%, а Чавес заплашва да национализира компании, за да намали цените. Престъпността е много висока. Чавес точно сега е уязвим, защото се възстановява от онкологично заболяване.

6 ноември – САЩ, президентски избори и избори за Конгрес

За сега статистиците не могат да кажат категорично кой води в предпочитанията на американците. Важно ще бъде и кой ще контролира сената, според мнозина, това ще са републиканците.

Преизбирането или не на Обама ще окаже влияние над секторите на финансите, здравеопазването и енергетиката. И докато всички гледат предимно президентските избори, то тези за Конгреса не са по-маловажни – в крайна сметка Конгресът контролира правителствените разходи.