Открит и закрит аукцион – или каква е разликата
При търговията с права, при IPO-та или търгови предложения, сме чували думата аукцион. Каква обаче е разликата между открития и закрития аукцион и къде се използват те?
Открит аукцион
Той се използва за IPO и всякакво първично публично предлагане, както и за търгови предложения, аукциони за права и др. При него за определен период от време е възможно единствено въвеждане на поръчки, които се сортират по приоритети - първо по цена и после по време на въвеждане, но сделки не се сключват.
След изтичане на този период от време се забранява въвеждането или изтриването на поръчки и стартира изпълнение на всички насрещно изпълними поръчки, като се започва винаги от тези с най-висок приоритет.
Пример : Аукционите за неизползваните права, както и част от IPO-тата.
Закрити аукциони
БФБ-София поддържа три типа закрити аукциони: Смесен, Европейски и Американски. И трите се извършват на база лимитирани (с пределна цена и количество) поръчки и пазарни (съдържащи само пределна парична стойност за покупка на пазарна цена) поръчки за покупка, които се състезават за сключване на сделки с предварително зададено количество на поръчка "за продава" по минимална цена.
И трите аукциона са закрити, т. е. всеки участник може да види само собствените си поръчки и параметрите на предлагането, но не може да види поръчките на останалите участници. БФБ-София използва Смесения аукцион за организиране на аукционите на Приватизационен пазар, както и в някои случаи на първично публично предлагане.
Приватизацията на акции до голяма степен се доближава до първичното публично предлагане, тъй като и в двата случая определен брой акции се предлагат за пръв път на инвеститорите. Разликите между трите закрити аукциона са в начина на определяне на цената след приключването на всеки от тях.
Пример – първоначално увеличение на капитала
Основният метод за търговия на борсата е непрекъснат аукцион на база насрещни поръчки, които се сортират и изпълняват по приоритетите - първо по цена и после по време на въвеждане (order driven auction), като често е наричан и нормална търговия на БФБ-София.
При основния метод на търговия се различават и два вида поръчки – пазарни и лимитирани.
Пазарните са за покупка или продажба на определено количество ценни книжа, които се изпълняват по най-добрата цена на борсовия пазар в момента на въвеждането им.
Лимитираните поръчки са за покупка на определено количество ценни книжа при посочена пределна цена. Те могат да да бъдат валидни за деня или до отмяна.