Какви са разходите на дружествата при публично предлагане?
През изминалата седмица във Велико Търново се проведе втората, от шестте кръгли маси на тема "Българската фондова борса и бизнесът - партньори в Европейския съюз".
Целта на БФБ-София бе да запознае непубличните компании с предимствата на публичността, възможностите за финансиране чрез капиталовия пазар, както и да осъществи връзката между компаниите, инвестиционните посредници и медиите.
Но листвайки се на борсата, ръководството на всяка компания си задава два основни въпроса : какви са разходите и колко време може да отнеме до регистрацията на неговите акции на борсата?
По данни от БФБ-София общите разходи за емитиране на акции се движат между 0.55% и 4% от набраните средства, в зависимост от големината на емисията (може да достигнат и до 6% при задължителното първоначално увеличение на капитала на акционерните дружества със специална инвестиционна цел).
Разходи за външни услуги, в т.ч. : възнаграждение за инвестиционния посредник и разходи за такси и комисионни.
Възнаграждението за инвестиционния посредник е един от основните разходи, като обикновено е между 0.5 и 2.00% от набраните средства (прогнозна стойност при условие, че бъде записан целия размер на емисията). При някои инвестиционни посредници сумата е твърда, според тарифата на съответния посредник.
Дружеството ще трябва да заплати и за публикация на съобщение за увеличение на капитала в един централен ежедневник, както и за обнародване на съобщение за увеличението на капитала в Държавен вестник, като ориентировъчната им стойност е съответно от 800-1 000 лв. и 100-120 лв.
Българска фондова борса – София АД
Такси за регистрация на ценни книжа - Официален пазар :
За да бъде регистрирана дадена емисия акции на Официален пазар, таксата за регистрация е 0.05% от емисионната (номиналната) или пазарната стойност на емисията (броят акции, умножен по цената на въвеждане за търговия на емисията), в зависимост от това коя от тях е по-висока, но не повече от 20 хил. лв.;
За емисия корпоративни и общински облигации таксата е 0.01% от номиналната стойност, но не повече от 20 хил. лв.;
Годишни такси за поддържане на регистрация на ценни книжа :
Годишните такси зависят от вида на емисията – за акции, тя е 0.005% от пазарната стойност на емисията, но не повече от 2 000 лв., докато за облигации тя е 0.001%, но не повече от 2 000 лв.
За всяка нова емисия ценни книжа, емитентът дължи такса за регистрация и годишна такса за поддържане на регистрацията. За всяко увеличение на размера на регистрираната емисия, емитентът дължи такса за регистрация и годишна такса за поддържане на регистрацията.
Такси за регистрация на ценни книжа – Неофициален пазар :
Годишната такса за поддържане на регистрация на емисия от акции и емисии на договорен фонд на Неофициален пазар е 500 лв. годишно, докато годишната такса за поддържане на емисия облигации, емисии депозитарни разписки и други права, свързани с права и облигации, е 100 лв. годишно.
Комисия за финансов надзор
Компанията, желаеща публичен статут, дължи такса за потвърждение на проспект за публично предлагане на ценни книжа, като размера й зависи от общата емисионна стойност на предлаганата емисия. Ако емисията е до 200 хил. лв., то таксата е 600 лв., а ако е над 200 хил. лв., то таксата е 600 лв. + 0.1% за разликата над 200 хил. лв., но не повече от 5 000 лв.
Централен депозитар :
Централен депозитар издава удостоверение на дружеството за регистрация на свободен пазар на БФБ-София и официален пазар на БФБ-София, за който се заплаща съответно 50 лв. и 100 лв.
Регистрацията на емисия облигации в депозитара е на стойност 0.01% от номиналната стойност на емисията, но не по-малко от 500 лв. и не повече от 5 000 лв.
Сроковете :
Сроковете по придобиване на публичен статут варират от 4 до 6 месеца, като тук се включват: избора на инвестиционен посредник, одобрението на проспекта, заплащането на всички такси, регистрацията на емисията и др.