Азиатските икономики са изправени пред нови предизвикателства 10 години след кризата
Десет години след финансовата криза, обхванала Азия, страните в региона са по-богати и икономиките им заемат по-голям дял от световната икономика, сочи доклад на Световната Банка, публикуван днес.
Пред страните обаче се разкриват нови заплахи, свързани със справянето със значителната разлика между бедните и богатите, проблема със замърсяването на околната среда, както и необходимостта от поддържане на високо ниво на инвестициите, които да поддържат ръста.
Преди разрастването на финансовата криза през 1997 година близо половината от азиатското население е живяло с под 2 долара на ден, като към момента нивото им е повишено до 29 долара, сочат още данните.
Независимо от това обаче, бедността сред населението в региона продължава да е изключително висока, а разликата между бедни и богати да се задълбочава.
Китай се очаква да регистрира ръст на икономиката си от 10% през тази година, като разликата между слоевете на обществото продължава да се задълбочава и 20 от 30-те най-замърсени града в страната са в Китай.
Други азиатски икономики пък са регистрирали ръст под този от преди финансовата криза в Азия, което се сочи като проблем.
Така например, икономиката на Тайланд е регистрирала ръст от 5% през изминалата година, на фона на средното му ниво от 8% за предкризисния период между 1985-95 година.
Като цяло икономиките на страните в Източна Азия през изминалата година са регистрирали най-високия си ръст от 1997-98 година насам, като той възлезе на 8.1% на годишна база.
За тази година се очаква ръстът да се забави до 7.3% на годишна база, в резултат основно на забавянето на най-голямата световна икономика - щатската.
Според данни на Световната банка в региона трябва да се инвестират 200 млрд. долара годишно за подобряване на инфраструктурата през следващите пет години.