България на 42-ро място по иновативност за периода 2002-2006 година
България е класирана на 42-ро място по степен на иновативност сред 82 страни, сочи проучване от EIU, направено за периода 2002-2006 година. През следващите четири години въз основа на методология за прогнозиране се очаква страната ни да загуби четири позиции в класацията и да се понижи до 46-о място.
Непосредствено след нас в класацията се нареждат страни като ОАЕ, Куба, Мексико и Коста Рика. За сравнение, северната ни съседка Румъния е класирана на 54-то място, а Турция на 56-о.
Сред страните от ЦИЕ най-високо е класирана Словения, заемаща престижната 19-а позиция в класирането за периода 2002-2006 година.
На първите четири места са класирани Япония, Швейцария, САЩ и Швеция, като класирането им е същото подобно на предходния период, а от агенцията прогнозират, че те ще запазят челните места и за периода между 2007 и 2011 година. Последните три места в класацията се заемат от Бангладеш, Ангола и Либия.
В Япония годишно се създават 51% повече патенти, в сравнение със САЩ, като в резултат на това, че населението на Япония е 42% от това на САЩ, патентите на милион души в страната са 3.5 пъти повече от тези в най-голямата световна икономика.
На второ място е класирана Швейцария, която доказва предимствата на по-малките страни в иновационно отношение. Не е чудно, че 15 от 25-те водещи класацията страни са с население под 10 млн. души.
Само шест икономики сред 25-те топ представящи се страни могат да се определят, като средно големи или големи с население над 50 млн. души.
Китай е изместил Индия по благоприятни условия за иновации, в резултат на значителните разходи, правени в страната за научно изследователски дейности. С годишни инвестиции в размер на 136 млрд. долара към момента, Китай изпреварва Япония по размер на инвестиции. Страната е класирана на 59-а позиция.
През следващите пет години изследването сочи, че близо 60% от 82-те страни, участващи в класирането ще подобрят иновативното си представяне, което ще се предопредели от повишението на разходите за научно-изследователска дейност.
Индиректните фактори, въздействащи върху иновативността в страните по света, могат да бъдат определени като политическа и макро-стабилност, институционалната и законова база, данъчните режими, мобилността на трудовия фактор, отвореност на националната икономика към чуждестранните инвестиции, достъп до финансиране, защита на интелектуалната собственост и др.
Списъкът на 25-те най-високо класирани страни е представен в следната таблица:
* данните са на ЕIU