Кои са най-високоплатените шефове в Европа?
Тази година в класацията на списание "Fortune" на двадесетте корпоративни ръководители в Европа с най-високи заплати се наредиха десет французи, като двама от тях са на първите две позиции.
Карлос Госн, CEO на Рено е начело на списъка с 45.5 милиона долара (включително милионите, които получава за ръководенето на Нисан, която се контролира от Рено).Това е размерът на възнагражденията му за 2006 г., който е повече от седем пъти полученото от него през 2005 г. и повече от два пъти възнаграждението на заемащия втора позиция Жан Пол Агом от Лорел – 19.3 млн. долара.
Доминацията на французите може да бъде прекратена другата година, ако президентът Саркози успее да наложи своето мнение за „възвръщане на морала в икономическия живот.“ Засега списъкът на Fortune се доминира от французите, като в него има още двама италианци, двама британци и двама швейцарци. Само дни след избирането му за президент, Саркози предложи промени в закона, които ще наложат ограничения на опциите, получавани от директори на компании, както и на традиционните им бонуси.
Французите всъщност оглавяват списъка заради това, че френските компании залагат прекалено много на опциите като компенсации за директорите.
За изготвянето на класацията Fortune ползват данните на Board-Ex, британска статистическа фирма, която изчислява размера на преките директни възнаграждения, които директорите от компаниите в Топ 500 на Fortune получават за 2006 г., като включват заплата, бонуси, опции и други допълнителни екстри. Не се включват обаче постъпления по дългосрочни планове (LTIPs), защото те се изчисляват прекалено трудно, освен това различията в тази практика в различните страни ги правят трудни за сравнение.
Като цяло директорите в Топ 20 са спечелили през 2006 г. с 59% повече отколкото през 2005 г., като пакетът с опции на Госн (на стойност 43 млн. долара) допринася най-много за това. Неговите добри резултати обаче не отговарят съвсем на резултатите на Рено.
Той все още се радва на доста добра репутация в страната, въпреки че други изпълнителни директори понесоха много критики от френската преса за високите си заплати, на фона на посредствени резултати на компаниите им. Един от най-заклеймените в това отношение е Ноел Форгиърд, който получи 11 милиона тази година, когато изгуби поста си на един от директорите на EADS - компанията, контролираща Airbus.
Според експерти континенталната част на Европа в момента повтаря сценария на Великобритания, където през 1990 г. имаше няколко скандала, свързани с високи заплати на изпълнителни директори, които наложиха повече прозрачност в днешни дни. Във Франция компаниите не са под чак такъв натиск от страна на институционалните инвеститори и продължават да се придържат към схемата с опциите, най-вече заради данъци.
Френската застрахователна компания AXA обаче промени практиките си. Нейният председател Енри дьо Кастрие обяви, че ще се откаже от тазгодишния си пакет опции. Кастрие е на седма позиция в класацията на списанието с 12.1 млн. долара за 2006 г., от които 7.6 млн. са под формата на опции. Ако и други френски компании го последват, догодина списъкът може би няма да е толкова „френски“.