Експерти: При инфлация инвестирайте в акции

Най-добрата защита за личните финанси при висока инфлация, като отчетената в България през юли и август, са инвестициите в акции, взаимни фондове или имоти, съветват експерти за управлението на парите в условията на покачващи се цени. Тяхната препоръка е да се избягват финансовите продукти, които носят фиксирана лихва, като банковите депозити например, пишат от в. Дневник.
Ценните книжа, които исторически най-добре пазят от инфлация, са акциите, затова те трябва да присъстват като неин отговор в портфейла на едно домакинство, обясни Любомир Христов, изпълнителен директор на Централния депозитар и основател на Българския институт на сертифицирани финансови консултанти. Няма по-добра защита от тази чрез акциите за периоди от 7-10 години, добави той.
Дългосрочно точно тези ценни книжа са най-доходното вложение, коментират и други специалисти. Исторически почти винаги инфлацията е изяждала парите по депозитите и в същото време е показвала, че инвестициите в книжа, в частност взаимни фондове, и в други алтернативи форми като имоти запазват и увеличават стойността на парите, каза и Даниел Ганев, изпълнителен директор на управляващо дружество "Карол капитал мениджмънт".
Ситуацията в България обаче в момента е такава, че според някои анализатори вложенията в акции и имоти са по-рискови от обичайното за световните тенденции. Високата инфлация е силно обезпокоителна при наличието на валутен борд, голям дефицит по текущата сметка и увеличаването на средствата на населението с въвеждането на плоския данък, смята Красимир Атанасов, портфолио мениджър в "Елана фонд мениджмънт". Според него увеличението на цените не е добре и за капиталовия пазар. "За мен това поскъпване на борсата е неразумно", обясни Атанасов. Опитът от последните 5-6 години показва, че и недвижимите имоти също са изгодно вложение при инфлация, но не трябва да се забравя, че това е нормален пазар и нещата могат да се променят изведнъж, обясни Любомир Христов.
Данните от капиталовия пазар показват, че за последната една година парите, вложени в рискови и балансирани фондове (които инвестират по-голяма част от средствата си в акции), са се увеличили между 21% и 188% на база нетна стойност на активите за дял. Балансираните фондове, чиито портфейли включват комбинация от акции и облигации, имат доходност между 21% и 93%, а рисковите фондове, които инвестират почти изцяло акции, са реализирали доходност между 53% и 188% . Най-рисковото вложение, директната инвестиция на борсата, е дори още по-печеливша. Според специалисти обаче е много вероятно компаниите на капиталовия пазар да са надценени именно в резултат на рязкото си поскъпване. За сравнение, към края на юли по данни на Българската народна банка средната лихва по депозитите с матуритет между 1 и 2 години е около 6 на сто. Само през август инфлацията на годишна база надхвърли 12%.
По-високата доходност на инвестициите в акции и взаимни фондове от няколко години "изяжда" от дела на депозитите в спестяванията на домакинствата, но банковите влогове все още остават любимият финансов продукт на българите, сочат данните на различни институции. В края на юли домакинствата са имали депозити в размер на 16.5 млрд. лв., показва статистиката на централната банка. От началото на годината активите на взаимните фондове са се удвоили до около 730 млн. лв.
Това се дължи не само на капиталови печалби, а и на нови привлечени клиенти, поясняват от бранша. Даниел Ганев прогнозира, че темпът на растеж на пазара на взаимни фондове ще остане така висок и в края на годината активите на фондовете ще са 1 млрд. лв. В свой анализ "Уникредит груп" твърди, че инвестициите в банкови депозити с всяка година намаляват за сметка на алтернативните форми на спестяване, от които най-бързо растящи са взаимните фондове.
Самите банки, отчитайки потенциала на новите форми на спестявания, вече създават свои управляващи дружества, които предлагат или смесени продукти - една част от средствата в депозит, а друга във взаимен фонд, или само договорни схеми, поясни Ганев. Пример за това са депозитите "Авангард" на "Уникредит Булбанк" и "Микс депозит" на Райфайзенбанк, при който част от средствата са по депозит, а друга част са вложени във взаимен фонд. И двете финансови институции предлагат и взаимни фондове на българския пазар, информират от Дневник.