Американският долар, търгуваш се на най-ниските исторически нива срещу основните валути, може да продължи спада си, след като G-7 не успя да се обедини и отправи послание по проблема.

Представителите на САЩ, Великобритания, Япония, Германия, Италия, Франция и Канада запазиха изявлението си в рамките на предишната фразеология, заявявайки че голяма волатилност на валутните пазари е нежелана, и че валутите трябва да се търгуват според фундамента.

Те също отново подканиха Китай да остави юана да поскъпне след вчерашната си среща във Вашингтон.

Доларовият индекс на New York Stock Exchange, измерващ валутата срещу основните търговски партньори, докосна рекорднониското ниво от 77.34 в петък.

Японската йена поскъпна срещу 16-те основни валути тази седмица, след като спадовете на световните фондови пазари накараха инвеститори да продават активи финансирани от Япония.

Доларът падна с 2.6% до 114.51 йени, от 117.61 на 12 октомври, най-големия седмичен спад от 2 месеца. Щатската валута поевтиня с 0.9% до 1.4301 за евро, като догосна рекордното 1.4319 в петък.

Фючърсите базирани на лихвите показват вероятност от 92% ФЕД да намали лихвата с четвърт пункт до 4.5% на срещатат си на 31 октомври. Шансоветя бяха 32% преди седмица.

Световните фондови пазари паднаха през седмицата след като финансовите институции, водени от двете най-големи щатски банки - Bank of America и Citigroup, съобщиха спад в печалбите в резултат на отписани лоши кредити и ипотечни облигации. Индексът Standard & Poor's 500 падна с 3.9% за седмицата.