Организация на търговията през XETRA
След материала за видовете поръчки, които предлага търговската система за борсова търговия XETRA, добре е да се проследи и как е организирана търговията, която не се различава особено от досегашния модел на Българска фондова борса.
Търговията започва с предварителна фаза, последвана от фазата на търговия и последваща (извън търговска) фаза. Системата не дава възможност за търговия между поръчки от последващата и предварителната фаза.
Предварителна фаза
По време на предварителната фаза пазарните участници могат да въвеждат поръчки и котировки (маркет мейкър), както и да променят или изтриват пуснати вече оферти. Последва потвърждение от страна на борсата за въведените и отменени поръчки до ответните лица.
През подготвителната фаза участниците нямат общ поглед върху състоянието на офертите в системата. Единственото, което може да се проследи е последната определена цена или най-добрите цени на лимитираните поръчки за “купува” и “продава” от последния аукцион от предишния ден.
Фаза на търговия
В зависимост от модела на търговия (участие в аукциони или редовна сесия) и от сегмента през тази фаза, се изпълняват поръчки от всякакъв размер или само стандартни партиди. За осигуряване на ефективна търговия в XETRA акциите са разделени по групи. Критериите за сегментиране са: ликвидност, принадлежност към индекс и страна на произход.
Валидните търговски сегменти в системата не зависят от съществуващите нормативно определени сегменти за допускане (пазарни сегменти) на Франкфуртската
фондова борса.
Търговският сегмент се състои от определен брой инструменти, търговията с които е
организирана по един и същ начин. Определени параметри на модела XETRA, отнасящи се
до модела на търговия, прозрачността на портфейла с поръчки, часовете за търговия и
др. подлежат на конфигуриране за даден търговски сегмент. За всеки търговски сегмент
се избира комбинация от параметри, която определя технологията за търговия на този
сегмент.
Последваща фаза
През последващата фаза могат да се въвеждат нови поръчки, както и да се променят или
изтриват съществуващи такива. Нововъведените поръчки се вземат предвид за
съответния метод на търговия през следващия търговски ден, като се отчитат
евентуалните ограничения за валидност и изпълнение. През последващата фаза могат да
се променят и параметрите на сделката.