За какво трябва да внимаваме при избор на посредник?
Онлайн търговията на БФБ става все по-популярна, като броят на търгуващите по интернет постоянно нараства и вече се изчислява на няколко хиляди (5433 COBOS-a в края на януари и още около хиляда потребители на други платформи).
Напоследък се наблюдава и доста активна рекламна кампания на големите посредници за привличането на нови клиенти. Разбира се, не трябва да очаквате, че ИП-тата са ви първи приятели и не прилагат дребни трикове, за да правят повече пари на ваш гръб. Все пак това е целта им.
Въпросът е Вие, като бъдещ клиент, да получавате добра услуга на разумна цена.
За какво трябва да внимава един начинаещ потребител при избора на посредник?
Първото, с което ще се сблъскате, е такса за издаване на сертификат от 72 лв., която БФБ събира на година, за да ви го изпрати, незнайно защо, по е-mail (далеч не най-сигурният трансфер на данни).
Повечето посредници поемат тази сума за своя сметка, като често остава уловката, че ако не направите оборот от Х лв., следващата година ще си го платите. При алтернативните платформи условията варират.
Най-често в рекламите се набляга на размера на комисионната, която се плаща при търговията. Тук трябва да се обърне внимание на две основни неща. Първо, дали в тази комисионна, да речем от 0.5%, са включени таксите на БФБ (0.1%) и на Централен депозитар (0.50 лв. на сделка).
И второ, дали има минимална сума на тази комисионна. При минимум от 2 лв., да речем, за да е в разумни процентни граници начислената такса, сделките ви трябва да надхвърлят поне 400 лв. (за 0.5%).
Много важно при избора на посредник е също скоростта, с която се потвърждават поръчките. Все пак това е борса и котировките се променят бързо. За да може да търгувате нормално, достигането на поръчката ви до пазара не трябва да отнема повече от 15-20 секунди. Затова е най-добре да потърсите мнението на клиенти на посредника, за да получите информация от първа ръка.
Друг момент за комисионните е, че те са различни, когато извършите сделка не през COBOS, а чрез брокера си. В случая ще заплатите за сделката 1% до 2% за сделки и минимум 10 лева.
Ако един ден решите да смените посредника, който използвате (или пък безумно административно решение ограничи броя на COBOS-ите до 1 на лице), и за целта се наложи да прехвърляте акциите си в сметка на друг ИП, вече може да стане грозно.
Голяма част от посредниците ви таксуват на брой прехвърлени емисии, обикновено е между 10 и 20 лв. за всяка. Но има и такива, които ще ви вземат процент от портфейла, да речем - процент-два. При по-висока стойност на притежаваните книжа сами може да сметнете този вид неустойка.
Ако търгувате активно, също е хубаво посредникът да не чака Т+2 за сетълмент на книжата, още повече за кеша, преди да можете да го използвате. Ако е така, ще се наложи да чакате 3 дни, за да можете да купите нови акции с парите, постъпили от продажба на други.
В общи линии, това са основните точки, на които трябва да обърнете внимание при избор на ИП за търговия на БФБ. Разбира се, полезно е да потърсите и лично мнение на настоящи клиенти за работата им с посредника, качеството на обслужването, скоростта, отношението им и т. н.