Десет неща, които знаем на 40 г., но ни се иска да сме знаели на 20 г.
Най-хубавото на това да си на 40 г. е, че си преживял 20-те и 30-те, казва К. Датко, автор в MoneySmart. Когато си на 40 г. и се обърнеш назад, си мислиш за всички онези неща, които ти се е искало да знаеш, когато си бил на 20 г. Има поне десет такива, например:
Студенстките заеми са нещо като лоша среща – забъркваш се с тях като на шега, а после те преследват цял живот. Често тези заеми ги изплащаме до 15 години след студентските години, когато още повече ни е яд, защото виждаме, че голяма част от парите са отишли за неща, които днес считаме за глупости.
Как да инвестираме. Ако когато сте на 20 г., инвестирате 1 долар, когато станете на 65 ще имате 2.5 пъти по-добра възвращаемост, от колкото ако го инвестирате, когато сте на 30 г., 6.5 пъти по-добра печалба, отколкото ако го инвестирате на 40 г., и 18 пъти по-добра, отколкото ако го инвестирате на 50 години.
Новата кола престава да е нова в момента, в който си я купим. К. Датко споделя, че би искал да си върне обратно всички пари, които е похарчил за нови коли, тъй като на 40 г. му се струва, че просто не си е струвало да се лишава от финансова си независимост, за да си ги купува.
Малко пари, инвестирани навреме, могат да дадат голям печалба след време. Удивително е, но дори и малки по размер инвестиции след голям период от време, могат да се разрастнат до значително състояние. Просто повечето хора не се сещат навреме за това.
Нещо, което важи за и за децата, и за инвестирането – не е необходимо да чакате да сте “по-добре финансово”, за да се решите на тях. Така само ще изгубите време, за което после ще съжалявате, че сте пропилели. Датко изчислява, че ако е започнал да инвестира, докато е бил в гимназията, при средно 50 долара на месец, при 10% възвращаемост, е щял да има 212 000 долара на пенсионна възраст.
Книгите, които ви съветват как да забогатеете за най-кратко време, само ви пречат. Тези заглавия са създадени, за да продават книги и др подобни, а не за да ви направят милионери.
Вашата половинка, всъщност, може да е по-разумна с парите, отколкото вие. Вслушвайте се в съветите, които ви дава съпругът/съпругата ви, защото може да се окаже, че те не са били толкова празнословни. А не ви се иска да разберете това, когато сте вече на 40 г., нали?
За разлика от всичко останало в живота, при инвестирането не получавате това, за което сте платили. Когато избирате в кой взаимен фонд да вложите парите си, гледайте какви са таксите – не винаги най-скъпите фондове са най-доходните.
Да живееш на потребителски кредит е като да плуваш с котва, завързана за краката. Днес американците теглят по-малко потребителски кредити, но доста хора се опариха, докато разберат това.
Прекалено многото вещи отнемат от щастието и парите ви. Ако се огледате из къщата си, ще видите страшно много неща, които сте купили през последните 20 г. и които, всъщност, не са ви особено необходими и ще се запитате не е ли имало по-добър начин да изхарчите тези пари.
Това са само някои от нещата, които Датко би искал да е знаел, когато е бил на 20 г. Той дори си задава въпроса “Когато стана на 60 г., какво ли ще ми се иска да съм знаел на 40 г.?”