Правят Силиконова долина в София
София ще се сдобие със своя Силиконова долина. Ще привлечем у нас инвестициите на високо технологични компании, като им дадем безвъзмездно право за строителство. Това обяви главният архитект на София Петър Диков по време на Балканската конференция за недвижими имоти, пише в днешния си брой в. "Стандарт".
Хай-тек фирмите са чисти и не замърсяват околната среда. Освен това те ще отворят много работни места, които са добре заплатени, обясниха експерти. Една от световните компании в тази област - "Хюлет Пакард", отвори в София глобален център за обслужване на клиенти от Европа, Близкия изток и Африка. В него се трудят над 1000 служители.
В столицата има място за вдигане на високи сгради между 100 и 150 метра, но това в момента е неизгодно, твърди Диков. Подобни строежи излизат с 50% по-скъпо за инвеститорите и засега могат да имат само имиджово значение. В столици като Тел Авив обаче цените на жилищата по високите етажи са значително по-високи от тези на ниските. У нас засега си струва да се строят високи сгради само заради хубавата гледка, уточни архитектът.
Западни експерти отрекоха строителството на небостъргачи още през 60-те години заради неблагоприятните ефекти, които високите сгради могат да окажат върху околните пространства. Подобен ефект може да окаже и модата на моловете, по която залитат в момента инвеститорите. Огромните търговски центрове вече са се превърнали в любимо място за срещи. Вместо тях обаче е по-добре да се създават паркове и специални пространства без автомобили, каквито има например в Барселона и Копенхаген.
Това препоръча датчанинът Дейвид Сим, експерт в областта на недвижимите имоти. Според него оформянето на такива пространства ще доведе и до покачване на цените на намиращите се в съседство недвижими имоти.
В централните части на столицата могат да се създадат подобни пространства, които да конкурират мол-културата, каза Петър Диков. До края на годината предстои Западен парк да бъде отдаден на концесия за изграждането там на увеселителен парк.