Търговският дефицит на САЩ нараства през април след рекорден внос на петрол

Търговският дефицит на САЩ е нараснал през април, след като скачащите цени на петрола са увеличили вноса до рекордни нива, обезсмисляйки в същото време най-голямото нарастване на износа от четири години насам, информира Bloomberg.
Търговският дефицит на САЩ нараства със 7.8 процента до 60.9 млрд. долара през април, което надхвърля предварителните прогнози, и е най-високото ниво от март 2007 г., съобщи Търговският департамент днес. Като изключим петрола, дефицитът търпи малки промени.
Нарастващите цени на горивата ще продължат да увеличават вноса, докато по-слабият долар стимулира износа, като увеличава конкурентоспособността на стоките, произведени в САЩ. Продажбите в чужбина са един от малкото светли лъчи за икономиката, след като двугодишният срив на жилищния пазар и забавянето на потребителските разходи почти спряха растежа на най-голямата световна икономика.
Резултатите от проучване, проведено от Bloomberg News между 70 икономисти показват, че осреднената предварителна прогноза е била за търговски дефицит от 60 млрд. долара. Дефицитът през март е ревизиран надолу до 56.5 млрд. долара от обявените преди това 58.2 млрд. долара.
След като се изолира влиянието на цените, които се използват за изчислението на БВП, търговският дефицит намалява до 46.9 млрд. долара, най-ниското ниво от август 2003 г. Тези цифри, комбинирани с по-малкия дефицит, обявен за март, могат да увеличат прогнозите за икономически растеж.
Вносът на САЩ нараства с 4.5%, до 216.4 млрд. долара през април, което е най-голямото увеличение от ноември 2002 г. насам. Както средната цена на внесения петрол (96.81 долара за барел), така и общото количество на закупеното гориво, са с рекордни нива през април.
Американците също така са закупили повече автомобили, храна, електроника и играчки от чужбина.
Износът нараства с 3.3% до рекордните 155.5 млрд. долара през април, което е най-голямото увеличение от февруари 2004 г. насам. Ръстът се дължи главно на продажбата на търговски самолети, автомобили и селскостопанска техника.
Вчера председателят на Федералния Резерв Бен Бернанке заяви, че икономическата перспектива се е променила в сравнение с преди месец, и обеща, че Централната банка ще се бори с нарастването на инфлационните очаквания.
Щатските износителите също така получават подкрепа и от долара, който е загубил 9.6% от стойността си, срещу кошница от валути на основни търговски партньори на страната в 12-те месеца преди април.
Свиването на търговския дефицит допринесе с 0.8 процентни пункта към растежа на икономиката през първите три месеца на годината. Търговският дефицит на САЩ е бил най-малък през миналата четвърт от 2002 г. насам.
Търговският дефицит на САЩ с Китай е нараснал до 20.2 млрд. долара през април от 16.1 млрд. долара през предходния месец, след като вносът от най-многолюдната страна в света е скочил с 16%, а износът за там е намалял с 11%.
Износът на САЩ за Канада, Мексико, Южна и Централна Америка регистрира рекордни стойности през април.
Търговският дефицит с Китай, който съставлява основна част от дефицита на САЩ, е чувствителна политическа тема. В САЩ дори има обвинения към Китай, че нарочно поддържа валутата си евтина, за да увеличава износа.