Френското правителство иска Брюксел да втвърди тона към Вашингтон, тъй като трансатлантическите търговски преговори навлизат в решаващата фаза, без да се очертава споразумение.

Париж счита, че че европейските преговарящи трябва да дадат ясно да се разбере, че ЕС е готов „да натисне червения бутон“, ако Доналд Тръмп откаже да се съгласи на приемливи условия.

Френски служител коментира пред POLITICO, че Европейската комисия трябва да признае, че има работа със съюзник, който „засилва напрежението в търговската война, която сам започна“.

„Това ни подтикна да повдигнем глас и да поискаме от Комисията да бъде твърда“, обяснява той.

Исканията на Париж да се действа твърдо отразяват силния натиск, под който са правителствата, докато се борят с решението на Тръмп да разруши световната търговска ортодоксалност, откакто се върна на власт през януари. През последните седмици преговарящите от Европейския съюз полагат сериозни усилия да убедят американските си колеги да се съгласят да намалят американските мита върху стоките от ЕС преди крайния срок за преговорите - 1 август.

Френският президент Еманюел Макрон ще пътува до Берлин, за да се срещне с германския канцлер Фридрих Мерц в сряда, където двамата ще обсъдят 30-процентните мита, с които Тръмп заплашва всички стоки от ЕС, ако не бъде постигнато споразумение. Това ниво би представлявало тройно увеличение на настоящите 10-процентни базови мита на САЩ върху вноса на стоки от блока.

Докато Мерц и неговите съюзници настояват за бързо споразумение – дори ако това означава да направят значителни отстъпки – за да защитят ориентираната към износ икономика на Германия, французите искат да изчакат най-добрите възможни условия.

Френските официални лица все пак акцентират пред изданието, че не Париж не критикува Брюксел за неговата преговорна позиция досега. Франция обаче счита, че ЕС трябва да възприеме по-твърд подход сега, защото капитулацията би направила Европа да изглежда слаба, подкопавайки шансовете за осигуряване на добри условия.

Време за „еволюция“

„Франция иска методът на преговори на Комисията да еволюира“, категорични са от френското министерство на икономиката. „Целта не трябва да бъде постигането на споразумение на всяка цена“.

Във вторник френският министър на промишлеността Марк Ферачи ще се срещне с представители на индустрията, за да обсъдят американските мита, след което се очаква както правителството, така и индустрията да натиснат Комисията да заеме по-твърда позиция срещу Тръмп. Очакванията са Ферачи да настоява за по-твърда линия и на срещите си с германския министър на икономиката Катерина Райхе в Берлин и с италианския министър на промишлеността Адолфо Урсо в Париж.

Френският министър на търговията Лоран Сен-Мартен посочи миналата седмица, че ЕС трябва да заплаши с използването на силни контрамерки, с които разполага, като например т.нар „инструмента за борба с принудата”. Брюксел вече обмисля нов кръг от ответни мерки срещу САЩ, които ще засегнат и услугите. Някои страни от блоак обаче са предпазливи, тъй като се опасяват от ескалация.

Европейският комисар по търговията Марош Шефчович пътува до Вашингтон миналата седмица за преговори, което е четвъртото му официално посещение от февруари насам. На среща с дипломати от ЕС в петък, на която ги информира за хода на преговорите, той съобщи, че споразумение не е постигнато, но преговорите продължават.

Какво мислят в САЩ?

Междувременно министърът на финансите Скот Бесънт заяви в понеделник, че въвеждането на високи митнически ставки от 1 август „ще окаже по-голям натиск върху партньорите ни да сключат по-добри споразумения“.

Изказването му подсказва, че той разглежда планираните от президента Доналд Тръмп масивни тарифи за основните търговски партньори – които бяха отложени до 1 август – не толкова като краен срок за сключване на споразумения, колкото като поредна тактика за преговори, за да се принудят засегнатите страни да се съгласят с изгодни за САЩ условия.

„Ще видим какво иска да направи президентът“, казва той пред CNBC, попитан дали крайният срок за следващия месец може да бъде удължен за страните, които водят продуктивни преговори – идея, която беше подкрепена от представители на администрацията през последните месеци. „Но отново, ако по някакъв начин се върнем назад, мисля, че по-високите мита ще окажат по-голям натиск върху тези страни да предложат по-добри споразумения“.

Инвеститорите и вносителите изглеждат разкъсани между подготовката за влизането в сила на тарифите на Тръмп следващия месец, от една страна, и залoзите, че Тръмп ще ги отложи отново, от друга. Високите ставки, някои от които достигат 40%, могат да парализират както американската икономика, така и икономиките на търговските партньори на САЩ.

Забележките на Бесент идват в момент, в който висши служители от администрацията на Тръмп настояват в последните дни, че 1 август е „краен срок“. Министърът на търговията Хауърд Лутник, например, заяви в неделя, че „нищо не пречи на страните да разговарят с нас след 1 август, но те ще започнат да плащат митата тогава“.

Бесънт също така заявява, че „на нашите търговски партньори е било съобщено, че ставките могат да се върнат към нивата от 2 април“.

„Можем да продължим преговорите и след това, но отново повтарям, че няма да бързаме, само за да сключим сделки“, акцентира той.

Крайният срок на Тръмп за митата се промени няколко пъти от обявяването му на 2 април. Това поставя под съмнение дали крайният срок 1 август ще се спази или администрацията го разглежда като още един инструмент за привличане на търговските партньори към преговорната маса.

Още един знак, че Бесънт разглежда тарифите като инструмент за натиск, е изказването му, че администрацията е „по-загрижена за високото качество“ на търговските споразумения, отколкото за сключването на сделки до 1 август.

„Важното тук е качеството на сделката, а не моментът на сключването ѝ“, категоричен е той.