ЕС е готов със списък с мита за 21 млрд. евро към вноса от САЩ
Това заяви италианският външен министър Антонио Таяни и допълни, че Блокът е готов и на втори пакет тарифи върху американски стоки, ако не се стигне до пробив в преговорите
&format=webp)
Европейският съюз вече е подготвил списък с мита на стойност 21 млрд. евро (24,52 млрд. долара) върху американски стоки, ако двете страни не успеят да постигнат търговско споразумение.
Това заяви в интервю за всекидневника Il Messaggero италианският външен министър Антонио Таяни, цитиран от Reuters.
В събота президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 30% мито върху вноса от Мексико и ЕС от 1 август, след като седмици наред преговорите с основните търговски партньори не успяха да постигнат всеобхватна сделка. В неделя ЕС заяви, че ще удължи срока на спиране на контрамерките срещу американските мита до началото на август и ще настоява за постигане на споразумение чрез преговори.
Според Таяни пакетът от мита на стойност 21 млрд. евро, който ЕС вече е подготвил, може да бъде последван от втори, ако сделката със САЩ се окаже невъзможна. Той обаче е уверен, че може да бъде постигнат напредък в преговорите.
„Тарифите вредят на всички, като се започне от САЩ. Ако фондовите пазари паднат, това излага на риск пенсиите и спестяванията на американците.“, подчертава той.
Според него целта трябва да бъде „нулеви тарифи“ и отворен пазар между Канада, САЩ, Мексико и Европа.
Междувременно германският канцлер Фридрих Мерц заяви в неделя, че ще работи интензивно с френския президент Еманюел Макрон и председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен за разрешаване на ескалиращата търговска война със САЩ.
В понеделник европейският комисар по търговията Марош Шефчович заяви, че Вашингтон и Брюксел се доближават до положителен резултат, като предупреди, че 30-процентно мито на практика ще ликвидира търговията.