Тръмп налага мита от 30% върху вноса от ЕС. Урсула фон дер Лайен предупреди за контра мерки
Писмото до ЕС следва шаблона на повечето от 20-те други заплашителни писма, публикувани от американския президент през изминалата седмица. В писмото си до Мексико Тръмп обвинява страната, че „не е успяла да спре картелите“
&format=webp)
Президентът на САЩ отправи нови тарифни заплахи към Европейския съюз и Мексико в две писма, публикувани в социалната му мрежа Truth Social в събота сутринта.
Писмото до ЕС следва шаблона на повечето от 20-те други заплашителни писма, публикувани от американския президент през изминалата седмица.
В писмото си до Мексико Тръмп обвинява страната, че „не е успяла да спре картелите“.
По-рано тази година САЩ заплашиха Мексико и Канада с мита от 25% в отговор на това, което Тръмп определи като провал в спирането на нелегалната имиграция и потока от смъртоносния опиоид Фентанил през споделените граници на страните със САЩ.
В писмото си до мексиканския президент Клаудия Шейнбаум Тръмп признава, че страната е „помагала“ да „осигури границата“. Той добавя, че усилията не са били достатъчни.
И в двете писма - до ЕС, и до Мексико – се изтъква търговският дефицит на САЩ с всяка от страните за новите мита. „Търговският дефицит е основна заплаха за нашата икономика и всъщност за нашата национална сигурност!“, пише Тръмп.
Перспективата за нови мита върху двама от най-близките съюзници и търговски партньори на САЩ е краят на бурна седмица, в която Тръмп заплаши с мита над 20 държави. Той обяви и предстоящи мита от 50% върху медта.
Писмото до ЕС идва, въпреки че европейските служители прекараха седмици в колебания между Брюксел и Вашингтон, за да договорят сделка, която би могла да бъде приета от държавите-членки на ЕС.
Двете страни работят по планове за намаляване на 25-процентната мита върху превозните средства и обмислят споразумение за премахване на митата върху спиртни напитки, самолети и части. ЕС е готов също така да намали търговския си излишък от 198 милиарда евро, като се ангажира да купува повече американски оръжия и втечнен природен газ.
Досега ЕС не е отвърнал на митата на Тръмп, които включват 25-процентна ставка върху автомобили и авточасти, 50-процентна мита върху стомана и алуминий и базова мита от 10% върху повечето стоки.
В събота председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че изпълнителният орган на ЕС „взема под внимание“ писмото на Тръмп.
„Налагането на 30% мита върху износа на ЕС би нарушило основни трансатлантически вериги за доставки, в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни на Атлантика“, каза тя.
ЕС „последователно е давал приоритет на договорено решение“ със САЩ и е „готов да продължи да работи за постигане на споразумение до 1 август“. ЕС е готов да наложи и контрамита, „ако е необходимо“, добави Урсула фон дер Лайен.
Заплахата от 30% – с повече от две седмици потенциално оставащо време за преговори за компромисно споразумение – изглежда е била тактика за преговори, според цитиран от Financial Times дипломат от ЕС, запознат с дискусиите между Брюксел и Вашингтон.
Посланиците от 27-те държави членки на ЕС ще се срещнат, за да обсъдят заплахата в неделя следобед, съобщава още FT, позовавайки се на запознати с плановете лица.
Мексико, заедно с Канада, вече си осигуриха значителни освобождавания от най-драматичните мита на Тръмп и избегнаха реципрочни мита на 2 април.
След като обяви мита от 25% за двамата си най-големи търговски партньори през март Тръмп по-късно отвърна на атаката и заяви, че тарифите няма да се прилагат за стоки, които отговарят на условията на споразумението за свободна търговия на САЩ със съседите им от 2020 г.
Изключението означава, че около 87% от мексиканските стоки са влезли в САЩ без мита между януари и март тази година, според мексиканското министерство на икономиката.
Страната обаче ще бъде засегната от митата на Тръмп от 50% върху целия внос на стомана и алуминий.
Администрацията на Тръмп също така започна разследвания в областта на национална сигурност, които биха могли да доведат до мита върху чипове, дървен материал, части за аерокосмическа индустрия, фармацевтични продукти и потребителска електроника.