Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в сряда, че 50-те процента мито върху вноса на мед, което той обяви предишния ден, ще влезе в сила на 1 август.

„Обявявам 50% МИТО върху медта, считано от 1 август 2025 г., след като получих солидна ОЦЕНКА НА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ“, написа Тръмп в Truth Social.

„Медта е необходима за полупроводници, самолети, кораби, боеприпаси, центрове за данни, литиево-йонни батерии, радарни системи, системи за противоракетна отбрана и дори хиперзвукови оръжия, от които изграждаме много. Медта е вторият най-използван материал от Министерството на отбраната.“

Цените на медта в САЩ се повишиха с 2,62% след последното съобщение на Тръмп, продължавайки печалбите си от предишната сесия, когато скочиха с 13,12% и регистрираха най-добрата си еднодневна печалба от 1989 г. насам. Междувременно тримесечните фючърси за мед на Лондонската борса паднаха с 1,63% до 9630,50 долара за тон, което отразява необичайно широката премия, която се развива между американската мед и метала на други места.

Според лондонската агенция Benchmark Mineral Intelligence, американските потребители може да плащат около 15 000 долара за метричен тон мед, докато останалата част от света ще плаща около 10 000 долара до август.

Медта е третият най-консумиран метал в световен мащаб, след желязото и алуминия. САЩ внасят близо половината от медта, която използват, като по-голямата част от нея идва от Чили, според данни на Американската геологическа служба.

По-рано във вторник министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви пред CNBC, че администрацията на Тръмп иска да върне „производството на мед у дома“. Той отбеляза, че ходът на Тръмп ще приведе тарифите за медта в съответствие с американските мита върху вноса на стомана и алуминий, които Тръмп удвои до 50% в началото на юни.

Експертите обаче казват, че ще отнеме известно време, преди производството да се увеличи, и вероятно десетилетия, за да се задоволи търсенето.

„Зависимостта на САЩ от вноса на мед е „уязвимост, но САЩ нямат капацитет в момента да компенсират вноса“, коментира пред CNBC Карлос Мигел Гутиерес, министър на търговията при президента Джордж У. Буш.

„Може би капацитетът ще бъде наличен през 2027 и 2028 г., ако приемем, че има гаранция, че тези тарифи ще останат в сила.“

Междувременно ще има известен недостиг на мед в САЩ и увеличение на цените, тъй като компаниите започват да инвестират в производствен капацитет, добавя Гутиерес.

Секторни тарифи, като мед, стомана, алуминий и фармацевтични продукти, могат да бъдат използвани като лост в „преговорите с държавите“, казва още той, отбелязвайки, че Канада е и значителен износител на мед за САЩ.

Британската мултинационална изследователска компания BMI очаква световното производство на мед да се увеличи със среден годишен темп от 2,9% от 2025 до 2034 г., като годишното производство ще се увеличи от 23,8 милиона метрични тона през 2025 г. до 30,9 милиона метрични тона до 2034 г.

За тази година анализаторите на фирмата очакват световното производство на мед да се увеличи с 2,5% на годишна база през 2025 г., подкрепено от възстановяването на производството в Чили и продължаващото увеличаване на мината Ою Толгой в Монголия.

Перу, Русия и Замбия също се очаква да бъдат сред основните фактори, допринасящи за нарастването на световното производство, пишат анализаторите, цитирани от CNBC.