1 август е „твърд краен срок“ за митата, заяви министърът на търговията на САЩ
За по-малките държави вероятно ще има еднаква тарифна ставка от 10%, отбеляза Хауърд Лътник
&format=webp)
Министърът на търговията Хауърд Лътник заяви, че 1 август е крайният срок, в който страните трябва да започнат да плащат мита на САЩ, но същевременно допълни, че „нищо не пречи да разговарят с нас след 1 август“.
„Това е твърд краен срок, така че на 1 август ще влязат в сила новите тарифни ставки“, категоричен беше Лътник пред CBS, когато беше попитан за крайния срок за митата за ЕС. „Нищо не пречи на страните да разговарят с нас след 1 август, но ще започнат да плащат мита на 1 август“, допълни министърът.
Крайният срок за тарифите на президента Доналд Тръмп се променяше и влезе в тримесечна пауза през юли, последвана от друга до 1 август, откакто той ги обяви на 2 април, но сега служителите на Белия дом твърдят, че това е твърдият краен срок, допълва CNBC.
По думите на Лътник, за някои малки държави, например „латиноамериканските, държавите от Карибския басейн, много държави в Африка“, ще бъде определена базова тарифа от 10%.
Миналата седмица Тръмп обяви, че до тях скоро ще бъдат изпратени писма. „Вероятно ще определим една тарифа за всички, вероятно малко над 10%“, допълни президентът.
Според министъра на търговията „по-големите икономики или ще се отворят, или ще платят справедлива тарифа на Америка“.
Коментарите му идват, след като по-рано този месец Тръмп изпрати писма до търговските партньори, с които ги уведоми за новите ставки, които достигат до 40% за някои държави. В писмата, публикувани в собствената му социална мрежа Truth Social, се казва, че митата ще влязат в сила на 1 август, което предизвика преговори в последния момент от търговските партньори, търсещи по-ниска ставка, допълва CNBC.
В момента САЩ водят последни преговори за постигане на търговско споразумение с ЕС, който се надява, че ще успее да договори по-ниска митническа ставка.
Блокът се надяваше, че ще успее да сключи споразумение, подобно на това на Обединеното кралство, първата страна, сключила търговско споразумение със САЩ. То включва 10% базова тарифа с някои уговорки, свързани с вноса на автомобили, стомана и космически продукти.
Но икономистите и анализаторите стават все по-скептични относно способността на Брюксел да постигне подобна рамка. От една страна, ЕС е в много по-сложни отношения с президента на САЩ Доналд Тръмп, отколкото Великобритания. Тръмп често се оплаква от това, което смята за небалансирани търговски отношения и нелоялни търговски практики, които ЕС отрича.
По данни на Европейския съвет през 2024 г. общата търговия между ЕС и САЩ възлиза на 1,68 трилиона евро (1,96 трилиона долара). Въпреки че ЕС е имал търговски излишък, когато става въпрос за стоки, той е отбелязал дефицит при услугите. Като цяло блокът е имал излишък от около 50 млрд. евро през миналата година, когато се вземат предвид както стоките, така и услугите.
Миналия петък Financial Times съобщи, че Тръмп настоява за минимална тарифа от 15 до 20 % върху вноса от ЕС при всяка сделка с блока. Съобщава се също, че президентът бил доволен да запази митата за автомобилния сектор на 25% - ход, който би навредил особено силно на износителите на автомобили в Германия.
Привидно по-строгата позиция на Белия дом спрямо Брюксел накара политиците да обмислят как ще реагират на 30% мито, което би било рязко увеличение спрямо сегашното 10 % мито, влязло в сила през април.
Един от служителите на ЕС коментира пред CNBC, че е налице ясна промяна в настроенията относно потенциалния отговор на блока сред всички държави-членки на ЕС, с изключение на Унгария, чийто лидер Виктор Орбан е съюзник на Тръмп. Блокът подготвя контрамерки срещу САЩ, като лидерите на ЕС неведнъж са заявявали, че те могат да бъдат приложени, ако не бъде постигнато споразумение със САЩ.
Отдавна предложените налози върху вноса от САЩ на стойност 21 млрд. евро в момента са спрени до 6 август, а Европейската комисия е подготвила втори кръг от мита, насочени към търговия на стойност 72 млрд. евро.
Вносът може да бъде засегнат в широк диапазон - от дрехи до селскостопански продукти и храни и напитки.
Междувременно Wall Street Journal и Bloomberg съобщиха, че все по-голям брой членове на ЕС сигнализират за подкрепата си за разгръщане на инструмента за борба с принудата или т.нар. тъговска базука. Това е най-мощният търговски инструмент и ще даде на ЕК широки правомощия да предприема ответни действия срещу САЩ.