Кой ще отстъпи първи? Как ЕС се подготвя да постигне споразумение с Тръмп
Само през миналата година стойността на търговията между двете страни на Атлантика възлиза на 1,68 трилиона евро, което се равнява на около 4,6 милиарда евро на ден.

САЩ увеличиха натиска за постигане на споразумение с Европа, като заплашиха с мита от 30%.
С по-малко от две седмици преди крайния срок на 1 август, определен от президента Доналд Тръмп, ЕС продължава да преговаря с американските търговски представители, като същевременно изготвя серия от възможни контрамерки, ако не бъде постигната договорка.
Прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит пък заяви, че ЕС продължава да бъде „много нетърпелив“ да преговаря за търговско споразумение. На пресконференция тя разкри, че ЕС проучва „начини за намаляване на тарифите и нетарифните бариери, за които отдавна казваме, че вредят на нашите работници и компании“.
Американският президент обаче няма да приеме отлагане на крайния срок 1 август, каза още Лийвит.
Стратегия в четири части
Михал Барановски, полски държавен секретар в Министерството на икономическото развитие и технологиите, коментира пред CNBC, че докато продължават усилията за постигане на споразумение, първата част от стратегията на ЕС е да преговаря с американските власти в дух на добра воля.
„Втората част е да се подготвим за контрамерки в случай, че не постигнем споразумение. Имаме такива както за тарифите за стомана и алуминий, така и за първоначалния пакет от 72 милиарда евро за така наречените реципрочни тарифи“, посочва Барановски. „Трето, ние обменяме информация с други страни, които са засегнати от американските тарифи, не непременно за да се координираме, а за да разберем къде се намират останалите. Другите страни, които преговарят със САЩ, са в сходна ситуация с нас“.
По думите му, на четвърто място, „ние наистина укрепваме европейската конкурентоспособност“. Той е категоричен, че ЕС представлява „най-важните икономически отношения“ за САЩ, добавяйки, че Вашингтон „има толкова много да спечели или да загуби от тези отношения, колкото и Европа“.
Коментарите му идват малко след като главният преговарящ по търговските въпроси на ЕС Марош Шефчович посети Вашингтон за по-нататъшни търговски преговори.
Перспективата за нови мита от страна на САЩ представлява сериозен удар за ЕС. Блокът от 27 държави се бореше да постигне предварително споразумение, което да го предпази от по-високите ставки. САЩ и ЕС имат най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, представляващи почти 30% от световната търговия със стоки и услуги и 43% от световния брутен вътрешен продукт (БВП), според данни на ЕС. Само през миналата година стойността на търговията между двете страни на Атлантика възлиза на 1,68 трилиона евро, което се равнява на около 4,6 милиарда евро търговия на ден.
Тръмп многократно е критикувал ЕС за това, което той счита за нечестни търговски отношения, често цитирайки търговския излишък на ЕС спрямо САЩ.
Взаимни намаления на митата за автомобили?
Като част от усилията си да постигне рамково търговско споразумение между САЩ и ЕС, европейският блок планира да предложи на САЩ взаимни намаления на митата за автомобили. Според информация на Financial Times от четвъртък, ЕС ще отмени 10-процентните си мита върху износа на автомобили от САЩ, ако администрацията на Тръмп намали собствените си тарифи за сектора под 20%.
По-рано през годината американският президент наложи 25% мита върху автомобили и части, произведени в чужбина, което засегна особено силно компаниите в цяла Европа. Шведската Volvo Cars, например, отчете в четвъртък рязък спад в оперативната печалба за второто тримесечие, като заяви, че резултатът отразява продължаващата трудна обстановка за индустрията. Автомобилният производител, който се счита за един от най-засегнатите от американските мита европейски автомобилни производители, беше първият, който публикува резултатите си за второто фискално тримесечие.