Европейският комисар по търговията Марош Шефчович съобщи, че е провел телефонни разговори с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник и търговския представител Джеймисън Гриър като част от продължаващите опити за постигнане на търговско споразумение и предотвратяване налагането на мащабни мита от президента Доналд Тръмп.

„Европейската комисия остава напълно ангажирана с конструктивни и целенасочени усилия в темпото на постигане на сделка ЕС-САЩ“, написа Шефчович в X. „Продължаваме да поддържаме постоянен контакт“.

Напрежението в преговорите ескалира след като в петък Тръмп атакува в социалните мрежи европейските преговарящи и заплаши да наложи 50% мита от 1 юни като наказание за „нашите дискусии с тях, които не водят до никъде“, припомня Politico.

В неделя обаче последва телефонен разговор между президента и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, което го накара да отложи началната дата на митата от 1 юни за 9 юли, ход, който значително успокои пазарите до понеделник сутринта.

Не всички участници в преговорите обаче прогнозират позитивизъм толкова скоро след петъчния ултиматум на Тръмп.

„Това е дразнещо. Саморазправа, глупости“, коментира пред Politico служителите от Брюксел, получил анонимност, за да обсъжда чувствителни преговори.

„Има ли нужда от по-голямо доказателство, че преговорите не вървят наникъде, от тази глупост?“

Според Паула Пиньо, главен говорител на Европейската комисия, разговорът в неделя е дал „нов тласък“ на преговорите.

„И ние ще продължим оттук нататък. Положително е да се види, че има ангажираност и на ниво президенти, а от наша страна винаги сме казвали, че сме готови да сключим сделка.“, допълни тя.

Говорителят на Европейската комисия Олаф Гил потвърди убеждението в стратегията „нула за нула“, според която двете страни трябва да се откажат от индустриалните си мита и я определи като „много привлекателна отправна точка за добри преговори“.

Междувременно ЕС продължава да работи по списък с потенциални контрамерки, в случай че преговорите с Белия дом се провалят, заяви Гил на брифинг за медиите.

„Освен че разговаряме с нашите държави членки, ние разговаряме с индустрията и други заинтересовани страни, за да оформим окончателен списък с потенциални контрамерки. Трябва да повторим на всички етапи, че това е подготвителна работа, която извършваме в случай, че преговорите не се развият успешно, което е наш основен приоритет, винаги е било така.“, допълни говорителят.