Търговските преговарящи на Доналд Тръмп натискат ЕС да направи едностранни намаления на митата върху американските стоки.

Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър се готви да заяви днес пред своя колега от ЕС Марош Шефчович, че скорошният „разяснителен доклад“, споделен от Брюксел за преговорите, не отговаря на очакванията на САЩ, предава Financial Times.

САЩ са недоволни, че ЕС предлага само взаимно намаляване на митата, вместо да се ангажира да намали налозите едностранно, както предложиха на Вашингтон някои други търговски партньори. Брюксел също не спомена предложения от него цифров данък да бъде предмет на преговори, както поискаха САЩ.

Гриър и Шефчович трябва да се срещнат в Париж следващия месец, което се очаква да бъде ключов тест за това дали двете страни могат да избегнат ескалиране на търговския спор.

ЕС и САЩ започнаха обмен на предложения за разрешаване на конфликта, но откакто Тръмп обяви 90-дневен период за преговори, не е постигнат значителен напредък по същество.

„Обменът на писма не е реален напредък“, казва източник на FT, пожелал анонимност. „Все още не сме стигнали доникъде.“

Обединеното кралство постигна споразумение, с което запази 10-процентното „реципрочно“ мито на Тръмп, но си осигури безмитна квота за износа на стомана и по-ниска такса от 10% за 100 000 автомобила. То трябваше също да разреши по-голям внос на етанол и говеждо месо от САЩ.

През април САЩ наложиха 20% „реципрочна“ ставка върху повечето стоки от ЕС, но я намалиха наполовина до 8 юли, за да дадат време за преговори. Те запазиха 25% налог върху стоманата, алуминия и автомобилните части и обещават подобни мерки за фармацевтичните продукти, полупроводниците и други стоки.

Някои дипломати от ЕС смятат, че САЩ ще запазят 10% като базова ставка във всяко споразумение — перспектива, която според ЕС би предизвикала ответни мерки.

Белият дом смята, че настоящото предложение на ЕС, което предвижда премахване на всички мита върху промишлени стоки и някои селскостопански продукти, ако Вашингтон направи същото, е в крайна сметка благоприятно за Брюксел, тъй като използва продуктови стандарти, за да ограничи вноса.

САЩ изпратиха на ЕС стандартните си условия за сделка, които включват улесняване на инвестициите на американски компании в ЕС, намаляване на регулацията и приемане на американските стандарти за храни и продукти. Те искат също така премахване на националните цифрови данъци.

Сабин Вайланд, върховният търговски представител на Комисията, заяви в неделя пред посланиците, че ЕС желае да „отговори на едностранните искания на САЩ със споразумения за сътрудничество“.

А какво се случва с Китай?

САЩ и Китай се споразумяха да поддържат отворени канали за комуникация след телефонен разговор между високопоставени представители в четвъртък, предава CNBC.

Китайският заместник-министър на външните работи Ма Жаошу и заместник-държавният секретар на САЩ Кристофър Ландау са обменили мнения по редица ключови въпроси, съобщават двете страни в почти идентични изявления, публикувани в петък.

Макар разговорът да не е признак за пробив в продължаващите търговски преговори, той е „положителен сигнал“, че Пекин вече знае с кого да разговаря от страна на САЩ, казва Дан Уан, директор за Китай в консултантската компания Eurasia Group.

Той добавя пред CNBC, че „комуникационният канал, установен по време на преговорите в Женева, функционира“.

След високопоставените преговори в Швейцария, по-рано този месец, двете страни издадоха рядко срещано съвместно изявление за временно намаляване на повечето мита върху стоките си, като същевременно работят за постигане на по-широко споразумение.

Последният път, когато двете страни издадоха съвместно изявление, беше през ноември 2023 г., като то се фокусираше върху сътрудничеството в областта на климата.

По-рано тази седмица Ма се срещна с новия американски посланик в Китай Дейвид Пърдю. По време на срещата Пърдю коментира, че е споделил приоритетите на Тръмп за двустранните отношения, според публикация в профила му в X.

„Очаквам с нетърпение да работя с министерството и колегите си, за да постигнем конкретни резултати за американския народ“, пише той в социалната мрежа.

Тръмп определи като приоритет ограничаването на потока на фентанил от Китай, който се използва за производството на смъртоносното опиоидно вещество. Той също така призова Пекин да отвори пазарите си за САЩ.

По време на отделна среща с Джейми Даймън от JPMorgan Chase в четвъртък, китайският вицепремиер Хе Лифен заяви, че преговорите със САЩ по икономически и търговски въпроси са „постигнали значителен напредък“, като подчерта позицията на Пекин да продължи да отваря пазара за американски компании, които оперират в Китай.

Yuyuantantian, социална мрежа, свързана с китайската държавна медия CCTV, твърди, че Даймън е заявил на срещи с китайски политици, че американското правителство не иска да се отделя от Китай.

Въпреки затишието след преговорите в Женева, Пекин и Вашингтон продължават да си разменят остри реплики, което подчертава крехкото състояние на отношенията.

Китайските власти отхвърлиха решението на САЩ, с което се предупреждават компаниите да не използват китайски чипове за изкуствен интелект, особено тези, предоставени от Huawei Technologies.

В началото на тази седмица китайското министерство на търговията определи тази мярка като „едностранен тормоз“ и обвини САЩ, че подкопава търговските преговори, като обеща да предприеме решителни мерки за защита на правата и интересите си.