Брюксел иска от правителствата на ЕС да изключат чуждестранните участници от търговете за обществени поръчки и да „купуват европейското“. По този начин блокът се опитва да отговори на въздействието на търговската война на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Митата на републиканеца и заплахите за премахване на американската защита от европейските държави, ако те не харчат повече за своите армии, подтикнаха Европа да се опита да увеличи своята самодостатъчност - от технологиите до отбраната и икономическата сигурност.

Стефан Сежурне, изпълнителен заместник-председател на ЕС по въпросите на промишлеността и вътрешния пазар, представи в сряда план за хармонизиране на правилата в ЕС и намаляване на бариерите на вътрешния пазар на блока. Планът е насочен към предизвикателства, свързани с прехвърлянето на работници между държавите от ЕС, както и с несъответстващи стандарти за електронна търговия и финансови услуги.

Един от ключовите елементи в него е въвеждането на европейски преференции в предстоящите промени в правилата на ЕС за обществените поръчки.

„Съществува желание да останем континент, който изнася на международно ниво, и същевременно да бъдем ясни и по-малко наивни по отношение на стратегическите сектори“, казва Сежурне пред Financial Times.

На правителствата на ЕС може да бъде разрешено да забраняват на чуждестранни компании да участват в търгове за държавни поръчки за стоки и услуги, ако предложените промени в правилата бъдат договорени през следващата година.

Към днешна дата действащите разпоредби на ЕС и на Световната търговска организация забраняват да се дава предимство на местните доставчици. Този ход представлява значителна промяна в отношението на ЕС към откритите обществени поръчки и спазването на международните правила. Макар че ще защити стратегически сектори от по-евтини конкуренти от Китай и други страни, това може да доведе до жалби в СТО.

Сежурне, бивш френски външен министър и близък съюзник на президента Еманюел Макрон, последователно настоява Европа да бъде по-автономна. Според него облагодетелстването на европейските участници в обществените поръчки е „първа стъпка“.

„След това ще разгледаме частния сектор с аргументи, свързани с безопасността и икономическата сигурност, и ще видим кои сектори можем да добавим“, акцнтира той.

Освен търговското напрежение със САЩ, опасенията относно неприкосновеността на личния живот и достъпа до данни предизвикаха призиви за по-голяма самостоятелност на европейския технологичен сектор. ЕС обмисля също така елементи на „купувайте европейското“ в предстоящото законодателство относно пазара на облачни услуги. Понастоящем той е доминиран от американски компании Amazon, Microsoft и Google.

„В областта на технологиите ние сме много, много зависими от американците. В областта на суровините сме зависими на 100% от китайците. В настоящия геополитически контекст това са сектори, за които не искаме бъдещите поколения да ни обвиняват, че не сме действали", обяснява още Сежурне.

Все пак той изразява надежда, че геополитическите предизвикателства предоставят възможност за Европа, която се бори да даде тласък на замиращата си икономика след пандемията и енергийната криза, последвала пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Европейските компании се оплакват, че са задушени от амбициозната програма на ЕС за климата, подбити от по-евтини китайски конкуренти, а сега страдат от въздействието на агресивната търговска политика на Тръмп.

Но Сежурне твърди, че Европа се намира в „почти идеална“ позиция, „в смисъл на компромис, който може да се направи с едното, тъй като американците остават наши партньори, а китайците искат да укрепят партньорството“.